Zakola u mężczyzn – czym są i jak je ukryć?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Zakola u mężczyzn to charakterystyczny rodzaj przerzedzenia fryzury. Przyczyny ich powstawania mają różne podłoże. Sprawdź, jak można je ukryć.

Baner

CO TO SĄ ZAKOLA?

Zakola u mężczyzn pojawiają się w różnym wieku. Czym są te charakterystyczne ubytki w owłosieniu? Pojawiają się w okolicach skroni, stwarzając obraz cofniętej linii czoła. U mężczyzn utrata włosów w pierwszej fazie ma miejsce na skroniach. W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Jak postępują zakola? Początkowo włosy u mężczyzn lekko się przerzedzają, ale ich linia na czole nie ulega zbyt widocznym zmianom. Z czasem linia włosów cofa się, na początku bardzo delikatnie, potem coraz mocniej uwidaczniając zakola. U wielu panów takie ubytki pogłębiają się i dochodzi do bardzo widocznego cofania się linii włosów. Może być to początkiem do dalszego przerzedzania włosów (na przykład na czubku głowy).

PRZYCZYNY ZAKOLI U MĘŻCZYZN

Od czego są zakola? Przyczyn powstawania „wysokiego czoła” u mężczyzn jest kilka. Pierwsze objawy wypadania włosów na skroniach mogą pojawić się już u mężczyzn około 20. roku życia. Zakola w młodym wieku to dość częsta przypadłość młodych panów.

Oto główne przyczyny zakoli u mężczyzn:

 • predyspozycje genetyczne. Jeżeli w danej rodzinie mężczyźni w wielu pokoleniach tracą szybko włosy to jest duże prawdopodobieństwo, iż kolejne pokolenia też dotknie problem ubytków w owłosieniu,
 • nieodpowiednia dieta, która zawiera zbyt mało minerałów i witamin, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • stres, który sprzyja nie tylko zatrzymywaniu wzrostu włosów czy uszkadzaniu jego struktury, ale także wzmaga proces ich przerzedzania. Długotrwały stres powoduje podniesienie stężenia kortyzolu, czyli hormonu stresu, a to może być jedną z przyczyn uszkodzeń w mieszkach włosowych, prowadzących także do powstawania zakoli,
 • niezdrowy tryb życia, a w szczególności palenie papierosów,
 • przyjmowanie produktów, które zaburzają gospodarkę hormonalną.

Przyczyny pojawiania się zakoli nie są w 100 procentach do końca znane, ale wymienione czynniki z pewnością sprzyjają przerzedzaniu włosów. Skłonność do zwiększonej utraty włosów często nasila wypadanie włosów przy prostych, codziennych czynnościach, takich jak czesanie lub mycie włosów.

SZAMPON NA ZAKOLA DLA MĘŻCZYZN

Szampon na zakola to jeden z głównych produktów, których zadaniem jest hamowanie wypadania włosów. Tego typu kosmetyki tworzone są z myślą o mężczyznach, którzy zmagają się z problemem wypadania włosów, również o podłożu androgenowym.
Ich działanie opiera się na 3 założeniach, ściśle dostosowanych do męskich potrzeb:

 • hamowanie wypadania włosów poprzez wydłużenie fazy anagenowej (faza wzrostu włosów),
 • powodowanie zagęszczenia włosów,
 • wzmacnianie włosów.

Jak pozbyć się zakoli? Produkty pielęgnacyjne dla mężczyzn powinny charakteryzować się większą ilością składników odżywczych, których zadaniem jest zapobieganie wypadania włosów i przeciwdziałanie łupieżowi. Skóra głowy mężczyzny jest grubsza od skóry głowy kobiety i jednocześnie charakteryzuje się większą ilością mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Mężczyźni potrzebują zatem większej ilości składników odżywczych w szamponie.

Do najważniejszych należą:

 • kopexil, czyli związek chemiczny, który aktywnie przeciwdziała wypadaniu włosów,
 • palma sabałowa, czyli roślina o działaniu antyandrogennym, skutecznie ograniczająca wypadanie włosów,
 • biotyna, która reguluje pracę gruczołów łojowych, odżywia i wzmacnia włosy.

Szampony na zakola u mężczyzn powinny być łagodne jednocześnie dla skóry głowy i włosów, ale także myjące i odświeżające. Po ich zastosowaniu skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona, a włosy puszyste, mocne i gęste.

FRYZURY DLA MĘŻCZYZN Z ZAKOLAMI

Fryzury męskie z zakolami to dobry i prosty sposób na złagodzenie ubytków w owłosieniu. Łatwiejsze do zrealizowania i stylizacji są propozycje dla mężczyzn, którzy posiadają w miarę gęste włosy. Zdecydowanie prościej jest ułożyć i wystylizować taką fryzurę. W tych przypadkach wybór jest dość szeroki. Trudniejsze do stylizacji są włosy rzadsze i cieńsze, dodatkowo obarczone zakolami. Ale i w tych przypadkach można dobrać odpowiednie cięcie.

Jedną z głównych zasad tworzenia fryzur dla włosów z zakolami jest cieniowanie włosów na bokach. Im wyższe zakola tym cieniowanie powinno sięgać wyżej. Małe zakola dają fryzjerom szersze pole do popisu. Pierwszym etapem stylizacji takich włosów jest decyzja czy fryzura ma maskować zakola na skroniach czy też je eksponować, traktując łysienie jako element stylizacji.

Warto czasem fakt łysienia potraktować jako możliwość tworzenia nowego wizerunku. Jednak dla wielu panów nie jest to proste i wymaga całkowitej akceptacji samego siebie.

Oto kilka propozycji doboru fryzury:

 • grzywka zaczesana na czoło, którą należy odpowiednio wycieniować i ułożyć. Taka fryzura idealnie sprawdza się przy niewielkich zakolach i gęstych włosach,
 • grzywka zaczesana na bok, która pozwala zamaskować ubytki w owłosieniu na skroniach. Grzywka powinna być dłuższa, aby zakrywać nie tylko same zakola, a także czoło,
 • mocno wycieniowane boki i całkowicie odkryte zakola. W tym przypadku warto zaczesać włosy do góry lub nawet postawić je na tradycyjnego „jeża”,
 • całkowite wygolenie boków fryzury i pozostawienie pasma włosów na górze, które można zaczesywać lub całkowicie wygładzać. Dzięki tej fryzurze skóra między włosami jest dość mocno widoczna i tym samym zaciera się linia przy zakolach,
 • zaczesanie dłuższych włosów do tyłu, traktując zakola jako element stylizacji,
 • mocne przystrzyżenie wszystkich włosów (na 2-3 mm), które powoduje zrównanie zakoli z tak krótkimi włosami. Ten zabieg sprawia, iż ubytki stają się mniej widoczne,
 • Quiff, czyli krótkie fryzury męskie (zakola także) polegające na pozostawieniu zdecydowanie dłuższej góry i krótszych boków. Różnica w długości góry i boków powinna być dość wyraźna, a włosy dobrze wycieniowane. Góra jest w tym przypadku zaczesywana do góry, a sposób układania zależy od długości włosów,
 • Messy hair, czyli wystylizowany nieład na włosach, przyciętych w różny sposób. Taka fryzura nazywana jest także „efektem potarganych włosów”. Ta stylizacja sprawdza się na każdym rodzaju włosów.

Warto uczynić z zakoli atut (skoro już się pojawiły) i dobrać odpowiednią fryzurę, aby wyglądać schludnie i estetycznie.

Bibliografia: 

 1. M. Marchlewicz, E. Duchnik i inni „Wpływ androgenów na skórę mężczyzn”, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Postępy Andrologii Online, 2014, 1(2), 14-24.
 2. „Techniki fryzjerskie. Fryzjerstwo, tom 3”, opracowanie merytoryczne wersji polskiej B. Wach-Mińkowska, wydanie I (2014), ISBN: 978-83-02-14766-1.

Poznaj linię produktów

Mężczyzna

Zawierają innowacyjną formułę
Inno-Bimexinum™ dla potrójnego działania:

 • powstrzymują wypadanie włosów
 • zagęszczają włosy
 • wzmacniają włosy
Więcej

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Męskie włosy - charakterystyka

Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Jak fryzurą możemy ukryć męskie mankamenty w każdym wieku? Sposoby na wypadające włosy

Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka. Od wieków jest czynnikiem sprzyjającym sympatii. Tuż obok istotnymi wydają się być takie elementy jak zapach, tembr głosu, zachowania na które składają się rożne cechy charakteru. Jednak to atrakcyjność fizyczna gra pierwsze skrzypce zwłaszcza w początkowej fazie tworzenia się związków. Nie tylko tych partnerskich, ale również przyjacielskich, kumpelskich czy zawodowych.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Androgenowe wypadanie włosów

Problem łysienia androgenowego dość powszechnie dotyczy mężczyzn. Nikomu nie jest obcy widok mężczyzny z tak zwanym wysokim czołem, zakolami, przerzedzeniem szczytu głowy. Przyjęło się uważać, że to normalna kolej rzeczy i że nic się nie da z tym zrobić.

więcej