Proste włosy bez prostownicy – jak mieć? Domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Proste włosy bez prostownicy, czyli bez przesuszania i niszczenia – czy to w ogóle jest możliwe? Istnieją domowe sposoby na wygładzanie włosów. Po które z nich sięgnąć, by uzyskać zadowalające efekty?

Baner

JAK MIEĆ PROSTE WŁOSY BEZ PROSTOWNICY?

Wiele kobiet marzy o tym, by na co dzień, a nie tylko na większe okazje, cieszyć się prostymi, gładkimi włosami. Powszechnie wiadomo jednak, że codzienne używanie prostownicy może bardzo zniszczyć włosy, przesuszyć je lub nawet przepalić. Niekorzystnie wpływa na kondycję włosów również chemiczne prostowanie u fryzjera. Używa się do tego silnych substancji, wnikających głęboko w strukturę włosa. Szczególnie włosy wysokoporowate, czyli takie, na których powierzchni łuski są szeroko rozchylone, mają niewielką odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Substancje chemiczne oraz wysoka temperatura powodują obniżenie poziomu nawilżenia we wnętrzu włosa. A włosy suche są z reguły osłabione, podatne na mechaniczne uszkodzenia i wypadanie. Dlatego częste „prasowanie” włosów prostownicą może je niszczyć, szczególnie, jeśli popełnia się przy tym zabiegu błędy takie jak:

  • stosuje się urządzenie na wilgotne włosy,
  • przed zabiegiem nie używa się specjalnych kosmetyków chroniących przed ciepłem,
  • zabieg wykonuje się codziennie,
  • zapomina się o codziennej pielęgnacji regenerującej i dogłębnie nawilżającej (stosowaniu olejów, masek, odżywek itp.),
  • oprócz samego prostowania poddaje się włosy innym szkodliwym zabiegom, jak koloryzacja czy rozjaśnianie.

Istnieją jednak sposoby na prostowanie włosów bez prostownicy i choć nie dają tak natychmiastowego efektu, warto uzbroić się w cierpliwość i sięgnąć po nie, ponieważ po dłuższym, regularnym stosowaniu mogą dać zadowalający efekt.

JAK NATURALNIE WYPROSTOWAĆ WŁOSY?

Jak mieć proste włosy bez prostowania termicznego lub chemicznego? Można wykorzystać do tego moc i właściwości niektórych naturalnych substancji. Jedną z metod na lśniące i wygładzone włosy jest regularne stosowanie domowej płukanki z octu jabłkowego. Dogłębnie oczyszcza ona zarówno włosy, jak i skórę głowy, jednocześnie nie zaburzając ich prawidłowego pH.

Aby przygotować płyn, wystarczy łyżkę stołową octu jabłkowego rozcieńczyć w 500 ml wody. Płukankę najlepiej jest wlać do butelki z atomizerem, by móc równomiernie spryskać nią pasma włosów na całej ich długości. Po delikatnym wtarciu płynu palcami we włosy należy pozostawić go na kilka minut, a następnie spłukać chłodną wodą.

Wszelkie naturalne sposoby na prostowanie włosów powinny być stosowane regularnie i długofalowo, tylko wtedy przyniosą pożądane efekty. Nie są to metody, które sprawdzą się doraźnie, przed wyjściem z domu lub na większe okazje.

DOMOWE SPOSOBY NA PROSTE WŁOSY

Prostowanie włosów naturalnymi, domowymi metodami jest zabiegiem długofalowym i wymaga systematyczności, pozwala jednak osiągnąć efekt bez skutków ubocznych w postaci nadmiernego przesuszania włókien włosowych. Jak wyprostować włosy domowym sposobem, bez użycia silnej chemii lub prostownicy?

  • Używając kosmetyków obciążających, zawierających np. silikony, olejki lub masła. Zapobiegają one puszeniu się i wygładzają.
  • Stosując maski i oleje. Regularne nakładanie na włosy nawilżających masek lub olejów również wygładza włosy, niwelując ich tendencję do puszenia się i plątania.
  • Zapuszczając włosy, by były na tyle długie, że zaczną rozprostowywać się pod własnym ciężarem.
  • Używając do stylizacji szczotek i grzebieni z naturalnych surowców, np. szczotki z włosia dzika. Pozwala ona na wyciąganie końcówek włosów podczas suszenia, co skutecznie je prostuje. Ponadto naturalne materiały nie powodują elektryzowania, co również pomaga osiągnąć gładkość.

Domowym sposobem na proste włosy bez prostownicy jest również ich właściwe suszenie. Aby osiągnąć efekt, należy skierować strumień powietrza suszarki z góry, czyli od nasady włosów w kierunku ich końcówek. Jednocześnie można wyciągać włosy w dół grubą okrągłą szczotką lub zwykłą, prostokątną, najlepiej wykonaną z naturalnego włosia, co pozwoli zapobiec elektryzowaniu i puszeniu.

Właściwości wygładzające pasma włosów mają również niektóre zioła. Od dawna w tym celu stosuje się np. napar z szałwii. Przestudzonym naparem należy spryskać równomiernie całe włosy, a następnie lekko go w nie wmasować. Metoda ta nie jest zalecana dla osób o jasnych lub rozjaśnianych włosach, ponieważ szałwia może je przyciemnić.

Inną metodą jest maseczka z mleka i miodu, czyli składników, które niemal zawsze są pod ręką. Jedną łyżkę stołową miodu należy rozpuścić w szklance mleka, a mieszankę rozprowadzić równomiernie na włosach i pozostawić na godzinę pod foliowym czepkiem. Po tym czasie włosy należy dokładnie umyć.

JAK WYPROSTOWAĆ WŁOSY BEZ PROSTOWNICY I SUSZARKI?

Całkowite wyprostowanie włosów bez użycia wysokiej temperatury jest trudne. Efekt nie jest tak natychmiastowy i spektakularny, jak po „wyprasowaniu” włosów. Jednak warto cierpliwie poczekać na rezultat, by nie zniszczyć i nie przesuszyć włosów. Jak wyprostować włosy bez użycia ciepła?

Najlepsze efekty daje połączenie różnych metod, czyli:

  • stosowanie masek i wcierek;
  • stosowanie kosmetyków wygładzających i obciążających włosy,
  • regularne olejowanie włosów,
  • czesanie szczotką z naturalnego włosia.

Istnieją również sposoby na prostowanie drobnych loków bez użycia ciepła. Nie dają one efektu zupełnie prostych włosów, ale jeśli włosy naturalnie posiadają drobny skręt, można zamienić go w delikatniejsze fale. Są to metody do stosowania na noc.

  • Wilgotne włosy należy rozdzielić na dwie części, a następnie każdą z nich związywać gumką co kilka centymetrów, zaczynając od okolic karku i przesuwając się aż do końcówek.
  • Wilgotne włosy można także nawinąć na noc na grube wałki.
  • Wilgotne włosy uczesać w kucyk, a następnie spiąć w luźny kok. Rano można podkreślić efekt kremem prostującym do włosów.

Bibliografia:

  1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
  2. J. Marwicka, R. Gałuszka, G. Gałuszka, A. Podolska, Ł. Żurawski, K. Niemyska, Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w dietetyce i kosmetologii
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.2-3.pdf [04.02.2021].
  3. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Wrocław 2020, rozdz. Kształt włosów.


Powiązane artykuły:

Sposoby na proste włosy >>
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów i jaki ma wpływ na włosy >>
Włosy wysokoporowate – co oznaczają i jak pielęgnować? >>