Pielęgnacja włosów porowatych
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Porowatość włosów określana jest stopniem rozchylenia łusek włosa. Wyobraź sobie szyszkę – taką młodą i dojrzałą, która dawno spadła z drzewa. Młoda ma łuski ściśle przylegające do siebie, a ta „stara” – łuski poodchylane.
POROWATOŚĆ, CZYLI CO TO?
Tak samo zachowują się łuski włosa – włosy wysokoporowate to takie, które mają odchylone łuski w różnym kierunku i w różnym stopniu. Cechą charakterystyczną tych włosów jest to, że „piją” wodę podczas mycia, momentalnie stają się mokre i równie szybko schną. Trudno je wygładzić, źle znoszą suszenie i stylizację na gorąco. Mają tendencję do puszenia. Łatwo „gubią” kolor. Generalnie – są zmorą ich posiadaczy. Niemniej jednak, warto skupić się na przestrzeganiu zasad w pielęgnacji i stylizacji takich włosów, aby choć trochę je polubić. I nie mieć z nimi problemu.
ZATRZYMAJ TO, CO NAJCENNIEJSZE
Jak zawsze, zacznę od starej, niepodważalnej prawdy – pielęgnacja jest połową sukcesu. Bez niej nie ma mowy o jakiejkolwiek stylizacji. To ona jest fundamentem.
Skoro łuska włosa jest odchylona, uciekają z niego cenne składniki, w tym pigmenty (takie włosy łatwo się rozjaśniają także na słońcu, czy podczas kąpieli w słonej wodzie). Melanina, naturalny pigment włosów, oprócz nadania im odpowiedniej barwy, zmiękcza je. Gdy „ucieka” przez otwartą łuskę – włosy stają się sztywniejsze, suche, szorstkie. Kora włosa oraz łuska zbudowane są głównie z protein (białka). O ile ten cenny budulec chroniony jest w głównej mierze przez naskórek, o tyle w przypadku włosów wysokoporowatych tak na prawdę takiej ochrony praktycznie nie ma. A białko to, nie będąc niczym zabezpieczone, gdy zostanie poddane wysokiej temperaturze (prostownica, suszarka), po prostu ulega zniszczeniu.
PROTEINY
W przypadku pielęgnacji takich wysokoporowatych włosów, przede wszystkim trzeba zadbać o domknięcie łuski włosa po uprzednim odbudowaniu ich składnikami odżywczymi, na przykład proteinami. Maska do włosów jest istotnym elementem odbudowania włosów, szczególnie taka, która oprócz olejków ma w sobie proteiny. To one, jak już wspomniałam, są główną składową naszych włosów. Gdy zostają niszczone (mechanicznie – poprzez tarcie, poprzez koloryzację, poprzez niewłaściwą stylizację itd.), włosy stają się szorstkie, suche, tracą połysk, są nieposłuszne. Maska nakładana na włosy, umyte szamponem o właściwościach nawilżających, a nawet odbudowujących, nie tylko odżywi włosy, odbuduje ich strukturę, ale także „wypełni” ubytki i domknie łuskę włosa, przez co włosy staną się bardziej posłuszne i zdyscyplinowane, staną się zdrowsze. Bardzo istotne jest, by maskę (lub odpowiednią odżywkę) nakładać na włosy delikatnie osuszone ręcznikiem i pozostawić na włosach tyle czasu, ile zaleca producent.
OLEJE
Włosom porowatym warto zafundować dobroczynne składniki z olejów stosując tak zwane olejowanie włosów. Zabieg ten, który każdy może wykonać w warunkach domowych, ma wprowadzić do kory włosa kwasy tłuszczowe. Cząsteczki różnych olejków są różnej wielkości i trzeba dobrać je tak, by w zależności od stopnia odchylenia łuski włosów, skutecznie odbudowywały zniszczone włosy. Małe cząstki wnikają w lekko rozchylone łuski włosowe, duże cząstki olejów przydadzą się tylko w sytuacji, gdy łuska włosa jest mocno odchylona.
Włosy wysokoporowate mogą być więc odżywiane takimi olejami, jak te z winogron, lnu, z kukurydzy oraz słonecznika.
CZEGO UNIKAĆ?
I na koniec to, o czym już pewnie wiesz – suszarka, prostownica, czy lokówka to narzędzia, które zapewne są przydatne, ale niekoniecznie tobie. Włosy wysokoporowate nie lubią wysokiej temperatury, nie poddają się łatwo stylizacji, wygładzenie ich graniczy z cudem, a zrobienie loków też nie jest proste. Jak zatem postępować z włosami o tak wysokim stopniu porowatości? O ile nie jesteś fryzjerem i nie potrafisz tak dokładnie wysuszyć włosów na okrągłą szczotkę, idealnym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia. Pamiętaj też, że włosy mokre są niezwykle podatne na uszkodzenia. Nie powinno się kłaść spać z mokrymi włosami właśnie dlatego, żeby nie narazić ich na tarcie. Czesanie włosów mokrych powinno być delikatne, w miarę możliwości poprzedzone rozczesaniem palcami. Bezwzględnie powinno się unikać produktów z silikonami, strzyżeń degażówkami, czy brzytwą oraz fryzjerów, którzy chcą nam wmówić, że gorzej być nie może. Bo, stosując się do powyższych zasad, w końcu polubisz swoje włosy.
Powiązane artykuły:
Włosy wysokoporowate – co oznaczają i jak pielęgnować? >>
Włosy średnioporowate – czyli jakie? Pielęgnacja >>
Włosy niskoporowate – jak dbać? Pielęgnacja >>
Mistrz fryzjerstwa damsko-męskiego, trener fryzjerstwa Olga Sobocińska
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Preparaty do codziennej pielęgnacji włosów
Wypadanie włosów to problem, z którym każdy z nas zetknie się w swoim życiu. Niezależnie od przyczyn stanowi powód niepokoju i owocuje zgłaszaniem się do lekarza, zwłaszcza dermatologa.
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Jak dbać o długie włosy?
Długie, zdrowe włosy to marzenie niejednej z nas. Taka fryzura jest zawsze modna, dodaje kobiecości i stwarza duże możliwości, jeśli chodzi o stylizację. Z drugiej strony, pielęgnacja długich włosów jest dość wymagająca - są one bardziej podatne na zniszczenia i trzeba poświęcić im o wiele więcej uwagi, niż w krótkim włosom. Długie włosy – jak dbać, aby utrzymać je w dobrej kondycji?
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Stylizacja włosów bez użycia ciepła
Przewrotność leży w naturze kobiet, a kwestia fryzur nie stanowi tu wyjątku. Dlatego nikogo chyba nie dziwi, że posiadaczki prostych włosów zazwyczaj marzą o burzy loków, a z kolei kręconych włosów nie wyobrażają sobie życia bez prostownicy. I o ile raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić bez wyrzutów sumienia na taką zmianę wizerunku za pomocą lokówki, czy wspomnianej już prostownicy, to jednak regularne stosowanie stylizacji z użyciem ciepła, może sprawić, że kondycja naszych włosów znacznie ucierpi.
więcej
Pielęgnacja włosów
Video
Rzadkie włosy - jakie fryzury będą dobre, a których unikać
Każdy, komu wydaje się, że nie ma burzy włosów, szuka sposobów na jej uzyskanie. Jeśli mam rzadkie włosy, to jakie fryzury będą dla mnie odpowiednie? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, to na pewno chodzi nie tylko o sam efekt, jaki daje fryzura, ale też o to by nie zaszkodzić włosom. Fryzury z rzadkich włosów nie muszą stanowić dla Ciebie problemu, warto znać parę zasad.
więcej