Jak dbać o długie włosy?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Długie, zdrowe włosy to marzenie niejednej z nas. Taka fryzura jest zawsze modna, dodaje kobiecości i stwarza duże możliwości, jeśli chodzi o stylizację. Z drugiej strony, pielęgnacja długich włosów jest dość wymagająca – są one bardziej podatne na zniszczenia i trzeba poświęcić im o wiele więcej uwagi, niż w krótkim włosom. Długie włosy – jak dbać, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

Baner

DŁUGIE, ZDROWE WŁOSY – JAK O NIE DBAĆ

Zapuszczenie włosów, nawet do średniej długości, potrafi ciągnąć się latami. W tym czasie poddajemy je licznym zabiegom, które niestety mogą osłabić ich kondycję. Wielokrotne mycie, suszenie, stylizacja, farbowanie, to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi na co dzień muszą się mierzyć nasze włosy. Szczególnie podatne na zniszczenia są końcówki  – są one najstarszą, a tym samym najsłabszą częścią włosa, przez co często rozdwajają się i kruszą. Jednak najważniejszą rolę spełnia tu skóra głowy – kiedy jej praca jest zaburzona, natychmiast odbija się to na kondycji włosów.

Długie włosy są szczególnie narażone na łamliwość, kruszenie się i wypadanie. Istnieje kilka sposobów na to aby zapobiec uszkodzeniom i chronić włosy, aby rosły długie i zdrowe. Jak dbać o długie włosy, żeby były piękne i zdrowe?

Olejowanie – odpowiednio natłuszczone włosy są bardziej odporne na zniszczenia. Nie musimy nakładać oleju na całe włosy, wystarczy, że będziemy pamiętać, aby po myciu wetrzeć w końcówki kilka jego kropli. Jeśli obawiamy się obciążenia włosów, możemy zamienić olejek na silikonowe serum ochronne – w tym przypadku silikony są naszym sprzymierzeńcem, tworzą wokół włosa osłonkę, chroniącą go przed uszkodzeniami. Raz na jakiś czas przyda się też porządne olejowanie – wystarczy nałożyć wybrany olej na włosy i skórę głowy na przynajmniej 30 minut przed myciem. Regularnie potrafi przynieść naprawdę spektakularne efekty!

Każda kobieta posiadająca długie włosy bądź która je zapuszcza zadaje sobie pytanie – jak pielęgnować długie włosy bez ich podcinania? Jednakże regularne podcinanie końcówek – pozwoli nam uniknąć ich rozdwajania się i wykruszania. Jeśli jednak zauważymy już u siebie rozdwojone końcówki, najlepiej podciąć je tuż ponad miejscem, w którym zaczynają się rozdwajać, aby rozdwojenie to nie szło dalej, a włosy wyglądały pięknie i przede wszystkim zdrowo.

Ograniczenie stylizacji – suszenie, kręcenie, prostowanie, wyciąganie na szczotce… te wszystkie zabiegi stosowane w nadmiarze mogą osłabić włosy i prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Nadmiar kosmetyków do stylizacji również może znacznie wpłynąć na stan naszych włosów, starajmy się więc ograniczyć tego typu produkty do minimum.

Długie włosy – pielęgnacja, czyli między innymi unikanie obciążania włosów – zwłaszcza długich, które same w sobie mają już znaczny ciężar. Każdy dodatkowy gram to niepotrzebne obciążenie cebulek, których osłabienie może prowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Zwróćmy więc uwagę, czy nie nakładamy na włosy zbyt wiele warstw produktów!

Odpowiednie mycie – aby nie narażać skóry głowy na podrażnienia, nie szorujmy włosów na co dzień silnie oczyszczającymi szamponami z zawartością SLS. Takie solidne mycie stosujmy raz w tygodniu, w pozostałe dni używając łagodnych szamponów.

JAK MYĆ DŁUGIE WŁOSY, BY NIE WYPADAŁY

Najczęstszym zabiegiem, jakiemu poddajemy włosy, jest ich mycie. Czynność ta jest tak rutynowa, że mało kto zwraca uwagę, czy wykonuje ją poprawnie. A przecież mycie w dużym stopniu wpływa na wygląd naszych włosów!  Dlatego też warto wyrobić sobie odpowiednie nawyki w tej kwestii.

  • Rozczesz włosy przed myciem. Dzięki temu unikniesz nadmiernego splątania, kołtunów i wyrywania przy czesaniu.
  • Rozcieńcz szampon wodą, zanim nałożysz go na włosy. Dzięki temu będzie miał jeszcze łagodniejsze  działanie, a Tobie łatwiej będzie równomiernie go rozprowadzić.
  • Dobierz szampon do typu skóry głowy.
  • Podczas mycia masuj delikatnie skórę głowy opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy.
  • Spłukuj szampon letnią wodą – nie za zimną, ale też nie ciepłą! Dzięki temu domkniesz łuski włosów i staną się one błyszczące i gładkie.
  • Z umytych włosów odciśnij nadmiar wody dłońmi lub ręcznikiem, lecz pamiętaj, aby ich nie trzeć!
  • Nie rozczesuj włosów na mokro. Jeśli obawiasz się, że na sucho rozczesanie będzie niemożliwe, przeczesz włosy palcami z odrobiną olejku lub serum.
  • Jeśli masz możliwość pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia to bardzo dobrze. Jeśli nie, ustaw suszarkę na letni nawiew i kieruj podmuch zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Lista dotycząca tego, jak zadbać o długie włosy jest dość długa, jednakże stosując się do niej na pewno zauważysz spektakularne efekty. Jeśli mimo stosowania się do powyższych rad Twoje włosy wypadają, zastanów się, czy nie brakuje ci witamin. Być może wystarczy wzbogacić dietę o kilka wartościowych produktów i problemy z włosami odejdą w niepamięć. Jeśli jednak i to nie pomoże, skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem.