Przyczyny łamliwych, suchych i kruchych włosów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu z niepokojem zauważył, że z jego włosami dzieje się coś niedobrego. Stały się słabe, kruche, łamliwe. Wypadają w większej ilości niż zwykle. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet.

Baner

Powodów, dla których nasze włosy tracą swoją kondycję, jest wiele. Jako pierwsze warto wymienić te, które jesteśmy w stanie szybko wyeliminować: niewłaściwa pielęgnacja polegająca na stosowaniu zbyt agresywnych środków kosmetycznych, suszeniu gorącym powietrzem, używaniu prostownic, lokówek;  farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie; wykonywanie trwałej ondulacji lub innych zbliżonych zabiegów; wykonywanie fryzur wymagających mocnego ściągnięcia włosów, tapirowanie.

Apostrof

Warto również pamiętać, że pogorszenie kondycji włosów może być związane z ich narażeniem na intensywne działanie promieniowania słonecznego, jak również słonej, zwykle morskiej, wody. W tych sytuacjach z pomocą może przyjść suplementacja bogatej w siarkę biotyny, która wpływa na keratynizację i tym samym odbudowę unikalnej struktury włosa.

Drugą grupę przyczyn stanowią niedobory, zwłaszcza żelaza, rzadziej niektórych witamin i mikroelementów. To z kolei może wynikać z niewystarczającego ich dostarczania z pokarmem, o co wcale nie trudno, jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność dostępnych diet. Z drugiej zaś strony może być związane z nadmierną utratą tak, jak dzieje się to niekiedy w przypadku żelaza.

Nie sposób nie wspomnieć o chorobach tarczycy, które początkowo mogą objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, wiotkością płytek paznokciowych czy suchością skóry. Jednakże problemy te zwykle skłaniają nas do zgłoszenia się do dermatologa, a dopiero później do endokrynologa.

Warto pamiętać, że problem osłabienia włosów dotyczy również kobiet po okresie ciąży. Zwykle w ciąży kondycja włosów ulega zauważalnej poprawie, ale ok. 6 miesięcy po porodzie następuje nasilone wypadanie, które może utrzymywać się nawet przez kolejne 6 miesięcy. Mimo że jest to zjawiskiem w pewnym sensie fizjologicznym, zwykle zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych preparatów miejscowych, a niekiedy, w wybranych sytuacjach, również suplementów diety.

Kolejnym, ale niemniej ważnym, czynnikiem wpływającym na stan skóry i jej przydatków jest stres. Często nie bierzemy go w ogóle pod uwagę, ponieważ towarzyszy nam stale lub też wystąpił jako jednorazowy epizod kilka miesięcy przed pojawieniem się problemu. Jego eliminacja przyczynia się nie tylko do poprawienia stanu naszych włosów, ale przede wszystkim do poprawy samopoczucia, a co się z tym wiąże, lepszego funkcjonowania całego organizmu.
Pogorszenie kondycji włosów może być również związane z chorobami ogólnoustrojowymi, ciężkimi infekcjami i przyjmowanymi z tych powodów lekami. W tych sytuacjach niekiedy trudno jest jednak wyeliminować właściwą przyczynę, ale można podejmować działania ograniczające ich niekorzystny wpływ.


Powiązane artykuły:

Sposoby na proste włosy >>
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów i jaki ma wpływ na włosy >>
Stylizacja włosów bez użycia ciepła >>