Jak często myć włosy? Co ile dni?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Jak często myć włosy – to pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest oczywista. Zbyt częste mycie może powodować ich przesuszanie i uszkadzanie, zbyt rzadkie – prowadzi do osłabiającego korzenie przetłuszczania. Jak zatem dbać o włosy, by były czyste, lśniące i zdrowe?
JAK CZĘSTO MYĆ WŁOSY?
Odpowiedź na pytanie, co ile myć włosy nie jest jednoznaczna. Nie istnieje bowiem jedno ogólne zalecenie dotyczące częstotliwości mycia głowy.
Jest to sprawa indywidualna, i zależy od wielu czynników:
- rodzaju i długości włosów,
- ich kondycji,
- potrzeb skóry głowy,
- problemów dermatologicznych bądź ich braków,
- trybu życia (włosy osób pracujących fizycznie, uprawiających sporty lub przebywających w zanieczyszczonym środowisku są bardziej narażone na przetłuszczanie i zabrudzenia).
Najogólniej można powiedzieć, że włosy trzeba myć, kiedy istnieje taka potrzeba – tzn. kiedy są one przetłuszczone. Skóra głowy nieustannie wydziela sebum. U niektórych osób jego produkcja jest mniejsza, u innych większa, dlatego też jednym włosy przetłuszczają się szybciej, innym wolniej. Nie bez znaczenia również jest sama struktura włosów. Gładkie, proste i cienkie włosy mają większą tendencję do przetłuszczania niż suche i puszące się włókna. Aby wiedzieć, jak często myć głowę, trzeba obserwować nie tylko same włosy, ale również skórę pod nimi. Objawy takie jak swędzenie czy podrażnienie mogę sygnalizować nadmierną ilość wydzielonego sebum.
Nadmierne przetłuszczenie może powodować podrażnienia skóry, zintensyfikować jej złuszczanie, a w konsekwencji pogorszyć kondycję korzeni włosów i doprowadzić do ich wypadania. Należy jednak pamiętać, że płaszcz hydrolipidowy skóry stanowi jej naturalną barierę ochronną np. przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dlatego też jej zbyt częste zmywanie może mieć negatywny wpływ i prowadzić do przyspieszonej produkcji sebum. Nieustannie pozbawiana ochrony skóra będzie próbowała szybciej ją odbudować.
JAK CZĘSTO MYĆ WŁOSY MĘSKIE?
Jeśli chodzi o częstotliwość mycia włosów męskich, należy stosować wobec nich te same zasady, co u kobiet. Zatem co ile powinno się myć włosy męskie? Codziennie lub co kilka dni, w zależności od potrzeb.
Mężczyźni także mają różne rodzaje włosów, różne fryzury i prowadzą różny tryb życia. Czynniki te warunkują zasady podstawowej pielęgnacji, zatem na pytanie jak często powinno się myć włosy męskie też nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich. Panowie ze zwiększoną tendencją do przetłuszczania muszą myć je częściej, niektórzy nawet codziennie. Zaniedbanie pielęgnacji może prowadzić do osłabienia cebulek i przedwczesnego łysienia, na które mężczyźni są szczególnie narażeni.
Warto pamiętać o tym, że mycie głowy nie tylko dba o jej higienę, ale poprawia ogólną kondycję. Towarzyszący mu delikatny masaż poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu cebulki włosów są lepiej dotlenione i tym samym stają się mocniejsze. Również zawarte w szamponach i odżywkach naturalne substancje odżywiają włókna włosów i ich korzenie, wzmacniając je i spowalniając proces wypadania.
Mężczyźni, noszący zwykle krótkie włosy, mniej są narażeni na ich przesuszanie. Długie włosy mogą mu ulegać, kiedy są myte zbyt często. Regularnie przycinane włókna są częściej „odmładzane” i tym samym nie tak łatwo się odwadniają.
CODZIENNE MYCIE WŁOSÓW A WYPADANIE
O częste mycie włosów pytają szczególnie pacjenci borykający się z problemem ich nadmiernego wypadania. Jak często myć włosy, gdy wypadają? Czy mycie wzmacnia czy osłabia? W tym przypadku również najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek i opierać swoje nawyki pielęgnacyjne na indywidualnej obserwacji. Nadmierny łojotok wpływa na włosy niekorzystnie – przetłuszczone włókna stają się słabe, są niedotlenione i nie odżywione w wystarczający sposób. Skóra łuszczy się i ulega podrażnieniom, co dodatkowo osłabia cebulki włosów.
Codzienne mycie jednak może przesuszać włókna włosów i pozbawiać skórę głowy jej naturalnej ochrony. Przesuszanie jest szczególnie groźne dla długich włosów. Długie włókna są starsze, łatwiej się plączą, poza tym częściej poddawane są innym zabiegom pozbawiającym ich właściwego nawodnienia (np. suszeniu czy prostowaniu). Dlatego kiedy problem nadmiernego wypadania dotyczy długich włosów, warto zadbać o regularne przycinanie końcówek lub wręcz rozważyć ich skrócenie. Krótkie fryzury nie wymagają długiego suszenia i łatwiej poddawać je codziennej pielęgnacji.
Jednak czy od częstego mycia wypadają włosy? Samo mycie włosów, nawet każdego dnia nie powoduje ich wypadania. Dolegliwość najczęściej uwarunkowana jest genetycznie, niekiedy wiąże się z problemami skórnymi. Może się zdarzyć, że jest ono skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, jednak nie chodzi tu o samą częstotliwość ich mycia, a raczej o intensywność różnych zabiegów.
Zły wpływ na kondycję włosów ma:
- zbyt mocne ich tarcie podczas mycia, powodujące mechaniczne uszkodzenia,
- mocne tarcie lub skręcanie włosów ręcznikiem,
- suszenie gorącym strumieniem powietrza z małej odległości,
- prostowanie termiczne,
- niewłaściwe rozczesywanie splątanych włókien (szczotką lub grzebieniem wyrywającym cebulki).
JAK CZĘSTO MYĆ CIENKIE WŁOSY?
Włosy cienkie i delikatne szczególnie podatne są na mechaniczne uszkodzenia. Co ile dni zatem trzeba je myć, by im nie zaszkodzić, ale zapewnić odpowiedni poziom higieny? Jeśli chodzi o unikanie uszkodzeń, ważniejszy od częstotliwości jest sposób mycia.
Najważniejsze zasady to:
- myć włosy w letniej wodzie,
- szampon i odżywkę wcierać w nie delikatnie opuszkami palców,
- wykonywać delikatny masaż skóry głowy celem jej ukrwienia i dotlenienia,
- osuszać ręcznikiem, lekko wyciskając w niego włosy,
- suszyć letnim strumieniem powietrza z większej odległości (w ciepłe dni najlepiej pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia).
Na pytanie, co ile dni myć włosy tego typu, odpowiedź jest kwestią indywidualną. Niektórym ich posiadaczom przetłuszczają się one szybciej, innym wolniej, co zależy od trybu życia i skłonności skóry. Na pewno na włosach cienkich nadmiar sebum jest bardziej widoczny niż np. grubych i kręconych. Częstotliwość mycia trzeba jednak dostosować do indywidualnych potrzeb.
JAK CZĘSTO MYĆ DŁUGIE WŁOSY?
Mycie długich włosów jest zabiegiem trudniejszym, bardziej czasochłonnym i wymagającym niekiedy dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Długie włosy plączą się podczas mycia, dlatego niezbędne jest używanie oprócz szamponu kosmetyków ułatwiających rozczesywanie, np. przeznaczonej do tego odżywki lub olejku. Samo rozczesywanie zabiera sporo czasu i umiejętności niwelujących ryzyko uszkodzenia włókien. Mokre długie włosy trzeba najlepiej rozczesywać grzebieniem z rzadkimi, grubymi ząbkami, suche – można szczotkować.
Ile razy w tygodniu myć włosy długie? Ponieważ zabieg ten jest czasochłonny i na długie włókna może wpływać przesuszająco, raczej nie powinno się go wykonywać codziennie. Odpowiedź znów zależy od rodzaju włosów, tendencji skóry do produkcji sebum i trybu życia. Niemniej jednak z reguły długie włosy myte są rzadziej, przeważnie co dwa-trzy dni. Wystarcza to, by zapewnić im właściwą higienę oraz zdrowy wygląd.
Bibliografia:
- Natalia Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, wyd. Blondhaircare
- Przemysław Styczeń, Jak dbać o włosy
http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/jak_dbac_o_wlosy_pharmarep.pdf (26.01.2021)
Powiązane artykuły:
Mycie włosów odżywką – jak myć i jaką wybrać? >>
Mycie włosów z tendencją do wypadania >>
Jak prawidłowo myć włosy, by je wzmacniać >>
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Pielęgnacja włosów
Porady
Chelatowanie włosów – na czym polega i jak wykonać?
Chelatowanie włosów to idealny sposób na ich wzmocnienie. Ten prosty zabieg można przeprowadzić także w warunkach domowych. Sprawdź, na czym polega.
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Jak obcinać grzywkę? Samodzielnie i dobrze
Jak obcinać grzywkę bez wizyty u fryzjera? Można to zrobić samodzielnie, nawet nie mając doświadczenia w strzyżeniu. Dowiedz się, jakie techniki pozwalają ułatwić zadanie.
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Jak cieniować włosy? Poradnik krok po kroku
Cieniowanie włosów to technika nadawania fryzurze odpowiedniego kształtu. Dzięki temu zabiegowi włosy zyskują właściwą formę i objętość. Sprawdź, jak cieniować włosy.
więcej
Pielęgnacja włosów
Porady
Podcinanie końcówek – co ile? Samodzielnie krok po kroku
Podcinanie końcówek to prosta czynność, która ma dobroczynny wpływ na kondycję włosów, wzmacnia je i zapobiega uszkodzeniom. Co ile powinno się ją wykonywać?
więcej