Kształty brwi – jak je narysować? Makijaż krok po kroku

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kształty brwi mogą być rozmaite i w znaczący sposób wpływać na ogólny wygląd. Można je nieco skorygować, wyregulować czy narysować. Warto wiedzieć jednak, jak to zrobić, by wyglądały naturalnie i pasowały do owalu twarzy.

Baner

JAKIE SĄ KSZTAŁTY BRWI?

Naturalny kształt brwi wymaga niekiedy korekty celem poprawienia wyglądu twarzy, jej odmłodzenia lub dodania wyrazistości spojrzeniu. Bywa, że włoski rosną w sposób niesforny, są zbyt gęste czy też za długie. Wiele kobiet decyduje się więc na ich retusz, którego współcześnie można dokonywać na wiele sposobów:

 • poprzez regulację, czyli wyrywanie zbędnych włosków zaburzających idealny kształt brwi,
 • za pomocą makijażu permanentnego, czyli dyskretnego tatuażu pod włoskami,
 • makijażem tradycyjnym.

Najczęściej spotykane kształty brwi to:

 • łuki zaokrąglone – wygięte w delikatny sposób, bez wyraźnego uniesienia i zagięcia w szczytowym punkcie; linię wygięcia można dopasować do łuku górnej powieki,
 • łuki podniesione – mocniej wygięte, z wyraźnym i nieco kanciastym zaznaczeniem punktu szczytowego, w zależności od tego, jak wysoko znajduje się ten punkt i jak wyraźnie jest zaznaczony, wyróżnia się łuki delikatnie i mocno podniesione,
 • łuki z kątem ostrym – brew od wewnątrz ku stronie zewnętrznej prowadzona jest najpierw prosto i stromo ku górze aż do punktu szczytowego, by następnie zdecydowanie opaść w dół, tworząc ostry, wyraźny kąt,
 • łuki profilowane (w kształcie litery S) – od wewnętrznej strony brew najpierw skierowana jest ku dołowi, by później w zdecydowany sposób unieść się ku górze, aż do wyraźnego punktu szczytowego, a następnie znów opaść aż do zewnętrznej, wąskiej krawędzi,
 • łuki proste – poziome, bez wyraźnego wygięcia ku górze, szersze od strony wewnętrznej i zwężające się na zewnątrz.
rodzaje kształtów brwi
Źródło: opracowanie własne

Oczywiście w obrębie każdego typu brwi mogą różnić się szerokością łuków, stopniem ich wygięcia itd. Ładny kształt brwi to taki, który podkreśla urodę, pasuje do owalu twarzy i nadaje jej wyrazistości.

JAK NARYSOWAĆ BRWI?

Jak nadać kształt brwiom, jeśli w naturalny sposób nie układają się one idealnie? Retuszu można dokonać na kilka sposobów. Jego podstawą jest regulacja, czyli wyrwanie włosków zaburzających kształt łuków. To prosty zabieg wykonywany w każdym salonie kosmetycznym, możliwy też do przeprowadzenia w domu, np. za pomocą pęsety.

Sama regulacja często jest jednak niewystarczająca – szczególnie, gdy włoski są jasne i nawet skorygowany łuk jest mało wyraźny. Jak nadać kształt brwiom, by był dobrze widoczny? Można podkreślić je przy pomocy właściwego makijażu. Jedną z technik jest makijaż permanentny brwi. To dość kosztowna metoda, ale pozwalająca cieszyć się efektem nawet przez kilka lat. Jest to delikatny tatuaż brwi, który wykonuje się pod włoskami, podkreślający skutecznie kontur łuków. Decydując się na niego, trzeba jednak oddać się w ręce sprawdzonego, doświadczonego specjalisty. Makijaż bowiem utrzymuje się na skórze 2-3 lata, a wykonany źle może wyglądać nienaturalnie i popsuć ogólny wygląd twarzy.

Jak zmienić kształt brwi bez trwałej ingerencji? Można dokonać retuszu przy pomocy makijażu tradycyjnego, stosując przeznaczone do tego cienie, tusze i ołówki. Kosmetyki do brwi powinny mieć odpowiedni kolor – nie mogą być zbyt ciemne, bo dadzą nachalny i nienaturalny efekt. Cienie można stosować w różnych odcieniach, łącząc je ze sobą – jaśniejszy rozprowadzając równomiernie po całych łukach, a ciemniejszym podkreślając tylko zewnętrzne końcówki. Makijaż warto utrwalić woskiem, a bezpośrednio pod łuk nałożyć cienką warstwę beżowego cienia, kontrastującego z konturem brwi.

Bez względu na to, która metoda łuków jest stosowana, nie można zapominać o codziennej pielęgnacji brwi. Aby włoski były zdrowe i nie wypadały, warto wzmacniać je odżywiającymi preparatami, np. przeznaczonym do tego serum.

KSZTAŁTY BRWI DO OKRĄGŁEJ TWARZY

W dziedzinie makijażu panują pewne trendy, za którymi wielu nieustannie podąża. Dotyczą one m.in. właśnie brwi – raz modne są ciemnie, raz jasne, niekiedy dominują wąskie i mocno wyskubane, innym razem krzaczaste i naturalne. Jednak, nawet próbując wpisać się w trend, należy pamiętać o swojej urodzie i przede wszystkim do niej naginać pewne zasady. Jak dobrać kształt brwi, by pasował do owalu twarzy? Przede wszystkim na zasadzie kontrastu – jeśli twarz ma wyraźne, kanciaste kontury, brwi powinny być miękkie i zaoblone, i na odwrót.

Idąc tym tropem, kształt brwi do okrągłej twarzy powinien być ostry i wyraźny, pasują zatem:

 • łuki podniesione,
 • łuki z kątem ostrym,
 • łuki profilowane.

Najwyższy punkt łuku powinien być wyraźnie zaznaczony, a wszelkie wygięcia poprowadzone pod ostrym kątem. Dobrze też, kiedy prawidłowy kształt brwi podkreślony jest wyraźnym konturem (żadne włoski nie odstają na boki i nie zaburzają linii), a szerokość łuków znaczącą się zmienia – od największej od strony wewnętrznej po cieniutką na krańcach zewnętrznych.

KSZTAŁTY BRWI DO OWALNEJ TWARZY

Jeśli chodzi o kształt brwi do twarzy owalnej, nie powinien być on zbyt mocno wygięty ku górze, ponieważ optycznie jeszcze bardziej ją wydłuży. Łuki mogą być delikatnie podniesione lub proste. Powinny jednak być dość szerokie, by oczy i ich oprawa stały się wyraźnym elementem.

Ponieważ kształt brwi do kształtu twarzy dobiera się na zasadzie przeciwieństw, owalna twarz dobrze komponuje się z kanciastymi łukami. Kiedy brwi są proste, można osiągnąć taki efekt, zostawiając szerokie łuki od strony wewnętrznej i wyraźnie zwężając je do zewnątrz.

Łuki zaokrąglone, o obłych, delikatnych krawędziach lepiej pasują do twarzy prostokątnej, kwadratowej lub trójkątnej. Kontrastując z jej ostrymi krawędziami, optycznie je wygładzają i delikatnie zaokrąglają cały owal.

Należy jednak pamiętać, że kształt twarzy można korygować nie tylko kształtem brwi. Bardzo wiele można zdziałać odpowiednim makijażem, istotną rolę odgrywa także fryzura.

SZABLONY DO BRWI

Popularnością cieszą się także szablony do brwi, które kupić można w niektórych drogeriach. Są one pomocnym rozwiązaniem dla osób chcących samodzielnie nadać kształt swoim brwiom, ale nie posiadających wystarczającej wprawy. Jak one działają? Wybrany szablon przykłada się do brwi i cieniem lub ołówkiem odrysowuje jego kształt. Może być on pomocny również do wyznaczania kształtu łuków przed depilacją.

Szablony do malowania brwi sprzedawane są często w zestawach zawierających różne kształty. Przydają się więc osobom, które nie do końca wiedzą, jakie łuki będą pasować do ich twarzy. Przy pomocy ołówka lub cieni można więc poeksperymentować, zanim wykona się zabieg depilacji lub makijaż permanentny. Cały zestaw to wydatek rzędu kilku złotych, a biorąc pod uwagę fakt, że szablonów można używać wiele razy, za niską cenę w łatwy sposób można za ich pomocą dobrać odpowiedni dla indywidualnych potrzeb kształt łuków brwiowych.

Bibliografia:

 1. B. Drygas, M. Mrozowska, R. Szpindor, Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca. Twarz, szyja, dekolt, Nowa Era, Warszawa 2013. 
 2. E. Panczakiewicz, Kosmetyka. Sztuka makijażu, Warszawa 2020.

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Porady

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Jak wyregulować brwi? Prawidłowo i ładnie do kształtu twarzy

Jak wyregulować brwi, by nie tylko podążać za modą, ale też dopasować ich kształt indywidualnie do kształtu twarzy? Jak zrobić to ładnie i prawidłowo, tak by podkreślić urodę, a nie jej zaszkodzić? Przed przystąpieniem do regulacji warto znać odpowiedź na te pytania i wybrać odpowiednią dla siebie metodę.

więcej

Artykuły

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Sposób na piękne rzęsy - Prawidłowy demakijaż oczu krok po kroku

Jednym z najczęstszych, złych nawyków w codziennej pielęgnacji jest źle wykonany demakijaż oczu. Robimy go w pośpiechu, stosujemy nieodpowiednie preparaty i przyczyniamy się do uszkodzenia rzęs lub wystąpienia podrażnień okolic oczu. Jak wykonać prawidłowy demakijaż oczu bez szkody dla rzęs i skóry?

więcej

Artykuły

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Obrazek wyróżnijacy

Budowa i funkcje rzęs

Rzęsy to nic innego jak włosy rosnące na powiekach, a włosy to zrogowaciałe, martwe, elastyczne włókna powstałe z komórek naskórka. U każdego człowieka powinno rosnąć 150-250 rzęs na górnej powiece i 50-150 rzęs na dolnej powiece. W przypadku ilości odbiegających od tych norm, mówi się o nieprawidłowości.

więcej

Rzęsy pielęgnacja i makijaż

Video

Obrazek wyróżnijacy

Jak prawidłowo malować rzęsy

Piękny makijaż to także piękne i długie rzęsy. To właśnie one są uzupełnieniem perfekcyjnego makijażu, wie to każda kobieta oraz profesjonalista - makijażysta. W materiale video, można dowiedzieć się jak prawidłowo malować rzęsy, aby były idealnym uzupełnieniem makijażu oka.

więcej