Elektryzowanie włosów – dlaczego? Sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Elektryzowanie włosów negatywnie wpływa na ich wygląd – sprawia, że przyklejają się do głowy lub sterczą na wszystkie strony. Skąd bierze się to zjawisko i jak mu zapobiec, żeby cały czas cieszyć się ułożoną fryzurą?

Baner

DLACZEGO WŁOSY SIĘ ELEKTRYZUJĄ?

Włosy elektryzują się przeważnie w momencie ich pocierania, czyli czesania lub zakładania ubrań przez głowę. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ same w sobie włókna włosowe naelektryzowane są dodatnio, a w wyniku tarcia również wytwarzane są jony dodatnie. Cząsteczki o takim samym ładunku odpychają się i powodują sterczenie włosów.

Zatem od czego elektryzują się włosy? Jony dodatnie wnikają w włókna przy kontakcie ze sztucznymi materiałami, od kurzu czy suchego powietrza. Struktura włosów jest naruszona i dodatnie cząsteczki łatwiej w nią wnikają.

Dlatego jako najczęstsze przyczyny elektryzowania włosów wymienia się:

 • klimatyzację,
 • ogrzewanie,
 • zmiany temperatur,
 • zabiegi pielęgnacyjne – suszenie, prostowanie, farbowanie,
 • używanie kosmetyków z dodatkiem silikonów.

Wszystkie te czynniki powodują wysuszanie włókien włosowych i tym samym zwiększają ich podatność na elektryzowanie.

ELEKTRYZOWANIE WŁOSÓW ZIMĄ

Włosy sterczące w różnych kierunkach, lub przeciwnie – przyklejone do głowy to problem występujący szczególnie w okresie zimowym. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ elektryzowanie się włosów dotyczy głównie suchych włókien, a zima sprzyja przesuszaniu. To czas, kiedy przebywa się w ogrzewanych pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza znacząco spada. Niektórzy pamiętają, że w sezonie grzewczym należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, stosując specjalne nawilżacze lub po prostu rozkładając na grzejnikach wilgotne ręczniki. Wiele osób jednak zapomina o tych praktykach i boryka się ze skutkami przebywania w suchym środowisku.

Elektryzowanie włosów zimą występuje również na skutek wzmożonego kontaktu ze sztucznymi materiałami. Przy każdym założeniu czapki lub swetra wciąganego przez głowę włosy ulegają pocieraniu i wytwarzaniu dodatnich cząsteczek.

Kolejnym aspektem jest wpływająca niekorzystnie na kondycję włosów ciągła zmiana temperatur. Podczas wychodzenia z ogrzewanego pomieszczenia na mróz panujący na zewnątrz, funduje się włosom spadek nawodnienia ich łodyg, a w konsekwencji – podatność na złamania i mechaniczne uszkodzenia.

Zima to czas, kiedy włosy częściej poddawane są suszeniu gorącym strumieniem powietrza z suszarki. Latem, gdy jest ciepło, można pozwolić włosom schnąć w naturalny sposób, jednak w zimne dni przed wyjściem z domu suszarka okazuje się niezbędna.

CO ZROBIĆ, ŻEBY WŁOSY SIĘ NIE ELEKTRYZOWAŁY?

Włosy elektryzujące się wyglądają nieestetycznie, psują ułożoną wcześniej fryzurę i nie pozwalają nad nią zapanować. Dlatego wiele osób szuka rozwiązań problemu, by włosy nie sterczały na wszystkie strony w najmniej oczekiwanych momentach. Co na elektryzujące się włosy może być skuteczne? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Jeśli jest taka możliwość, można ograniczyć ilość wykonywanych na włosach zabiegów upiększających działających przesuszająco, takich jak koloryzacja, rozjaśnianie czy prostowanie.

Co zrobić, by włosy się nie elektryzowały, gdy konieczne jest ich suszenie? W takiej sytuacji warto starać się, by strumień powietrza z suszarki nie był zbyt gorący, a wręcz letni, oraz by był kierowany na włosy z większej odległości. Latem warto starać się jak najczęściej rezygnować z suszenia, natomiast zimą, kiedy nie ma konieczności wychodzenia na zewnątrz, a pomieszczenia są dobrze ogrzewane, również można czasu do czasu pozostawić włosy do wyschnięcia. Jeśli jednak suszenie jest nieodzowne, zaleca się używanie suszarki z funkcją jonizacji neutralizującą dodatnie ładunku na powierzchni włosów.

Ponieważ wysoka temperatura działa na kondycję włosów negatywnie i ogranicza ich nawilżenie, nie tylko w przypadku suszenia trzeba przestrzegać pewnych zasad. Również mycie włosów może przesuszać łodygi, jeśli używa się do niego zbyt ciepłej wody. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ciała, a pod koniec płukania można na chwilę skierować na włosy strumień zimniej wody, który domyka łuski włosów, uodparniając je na działanie czynników zewnętrznych.

Zimą trzeba koniecznie zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w ogrzewanych pomieszczeniach. W tym celu można używać specjalnych nawilżaczy powietrza lub po prostu rozkładać na grzejnikach np. wilgotne ręczniki.

Włosy elektryzują się mocniej w kontakcie z materiałami i tworzywami sztucznymi. Dlatego do ich rozczesywania lepiej używać grzebieni i szczotek wykonanych z materiałów naturalnych, np. z drewna. Nie bez znaczenia jest również skład kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów. Na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

SPOSÓB NA ELEKTRYZUJĄCE SIĘ WŁOSY

Istnieje wiele specjalnie komponowanych kosmetyków na elektryzujące się włosy. Mają one różną formę, ale ich głównym celem jest nawilżenie włosów zmniejszające podatność na elektryzowanie.

Wśród produktów wymienić można:

 • spray na elektryzujące się włosy – spray o działaniu antystatycznym, neutralizujący ładunek elektryczny łodyg włosów; najlepszy jest taki, który oprócz pełnienia tej funkcji, odżywia włosy dzięki zawartości dobroczynnych substancji,
 • szampon na elektryzujące się włosy – najlepiej sprawdzi się szampon o właściwościach nawilżających, zapobiegający przesuszeniu i odżywiający włosy oraz skórę głowy; działanie takie wykazują szampony zawierające takie substancje jak biotyna, pantenol, aloes czy kiełki soi,
 • odżywka na elektryzujące się włosy – jej skład również powinien być bogaty w substancje odżywiające i nawilżające – biotynę, polisacharydy czy keratynę.

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy w połączeniu z regularnym stosowaniem odpowiednich preparatów mogą przynieść bardzo zadowalające rezultaty i spowodować, że nawet zimą włosy pozwolą się okiełznać.

Bibliografia:

 1. Natalia Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, wyd. Blondhaircare
 2. Przemysław Styczeń, Jak dbać o włosy
  http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/jak_dbac_o_wlosy_pharmarep.pdf (28.01.2021)