Chelatowanie włosów – na czym polega i jak wykonać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Chelatowanie włosów to idealny sposób na ich wzmocnienie. Ten prosty zabieg można przeprowadzić także w warunkach domowych. Sprawdź, na czym polega.

Baner

CZYM JEST CHELATOWANIE WŁOSÓW?

W trakcie każdego mycia z użyciem twardej wody, włosy narażone są na działanie negatywnych czynników. Główną przyczyną zmian w kondycji skóry głowy i włosów jest zbyt wysoka zawartość minerałów w wodzie. W praktyce oznacza to pogorszenie kondycji łusek włosowych. Włosy stają się mocno przesuszone, łamliwe i sprawiają wrażenie osłabionych. Dodatkowo rozdwajające się końcówki pogłębiają nieestetyczny wygląd. Twarda woda przyspiesza także wypadanie włosów i pozbawia je objętości. Ratunkiem w takich sytuacjach jest chelatowanie włosów. To prosty sposób, który sprawia, że włosy stają się miękkie i gładkie w dotyku.

Na czym polega chelatowanie? Jest to proces, w trakcie którego usuwane są nagromadzone na powierzchni włosów osady. Niewidzialna skorupa, która powstaje na włosach powoduje, iż ich struktura jest sucha i matowa. Skutecznie znika dzięki temu prostemu zabiegowi.

Efektem jest usuwanie osadu i powstawanie chelatu, czyli związków chemicznych, które skutecznie odżywiają zniszczone włosy. Błędem jest nakładanie większych ilości odżywek na umyte włosy. Powoduje to tylko nadmierne obciążanie włosów i przetłuszczanie.

Chelatowanie włosów to zabieg kosmetyczny, który oczyszcza z nadmiaru osadu, zgromadzonego na powierzchni włosa dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów.

Efekty, jakie przynosi włosom to:

 • brak rozdwajających końcówek,
 • gładkość w dotyku,
 • błyszcząca i miękka struktura,
 • zmniejszenie szorstkości,
 • redukcja puszenia,
 • łatwe rozczesywanie i układanie.

JAK CHELATOWAĆ WŁOSY?

Chelatowanie włosów, czyli ich dokładne oczyszczenie należy przeprowadzać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Osoby, które stosują wiele kosmetyków do stylizacji powinny ten zabieg wykonywać raz na tydzień.

Jak chelatować włosy? Przede wszystkim należy użyć szamponu oczyszczającego lub głęboko oczyszczającego. Kosmetyki te powinny w swoim składzie zawierać składniki wiążące osady mineralne.

Oto schemat chelatowania włosów:

 • zwilżenie włosów letnią wodą,
 • nałożenie odpowiedniego preparatu (szamponu) na włosy,
 • delikatne masowanie włosów od połowy długości po końcówki,
 • pozostawienie kosmetyku na włosach do kilkunastu minut,
 • zmycie preparatu, najlepiej przy użyciu letniej i przefiltrowanej wody.

Taka forma oczyszczania włosów służy ich zdrowemu wyglądowi i warto, aby stała się nawykiem. Wzmocnienie efektów zabiegu oczyszczania włosów można osiągnąć nakładając na noc przed myciem odpowiedni olej (lniany lub oliwę z oliwek) na włosy. Spowoduje to głębsze nawilżenie skóry głowy oraz odpowiednie przygotowanie łuski włosa do chelatowania. Sprawdzonymi sposobami są także domowe metody usuwania z włosów osadu mineralnego.

DOMOWE SPOSOBY NA CHELATOWANIE WŁOSÓW

Domowe sposoby na chelatowanie włosów to idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji włosów.

Zwiększone efekty tego zabiegu przynosi z pewnością stosowanie zmiękczonej wody do mycia włosów. Można używać wody przefiltrowanej przy użyciu specjalistycznego filtra, ale także zmiękczonej domowymi sposobami.

Wystarczy wodę zagotować i odstawić na krótki czas, aby na dno naczynia opadł szkodliwy osad. Używanie do mycia włosów takiej wody jest dobrą bazą pod zastosowanie preparatów domowych lub szamponów chelatujących.

Jednym z rodzajów domowej maseczki oczyszczającej łuskę włosa jest połączenie maski do włosów z produktami naturalnymi.

Oto przepis:

 • 2 łyżki maski regenerującej,
 • pół łyżeczki kwasku cytrynowego,
 • pokruszona tabletka witaminy C.

Tak przygotowaną miksturę należy położyć na umytych włosach i trzymać do pół godziny. Sporządzona porcja powinna wystarczyć na jednokrotne zużycie.

Innym skutecznym sposobem regeneracji włosów poprzez chelatowanie jest maseczka złożona z:

 • jednego żółtka,
 • łyżeczki oliwy z oliwek,
 • łyżeczki witaminy A.

Zmieszane dokładnie składniki wystarczy nałożyć na umyte włosy, trzymać przez kilkanaście minut i dokładnie spłukać letnią wodą. Włosy nabiorą blasku i miękkości.

Pozytywne rezultaty oczyszczania przynosi także płukanie włosów odpowiednio przygotowanymi domowymi płukankami.

Do takich należą:

 • płukanka z octu jabłkowego, która oczyszcza włosy z niektórych minerałów. Pół szklanki octu jabłkowego należy rozpuścić w litrze wody,
 • płukanka z kwasku cytrynowego, przygotowana z połączenia 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego z 3 litrami wody.

Tak przyrządzone domowe kosmetyki mają za zadanie przede wszystkim oczyścić kosmyki włosów oraz osiągnąć efekt łatwego rozczesywania włosów.

CHELATOWANIE WŁOSÓW PRZED HENNĄ

Chelatowanie włosów jest zalecane przed farbowaniem henną. Twarda woda, charakteryzująca się wysoką zawartością minerałów powoduje, iż kolor uzyskany przy zastosowaniu henny może być poszarzały i mniej trwały.

Warto zatem na trzy dni przed zabiegiem z użyciem henny zastosować chelatowanie włosów, aby ułatwić przyjęcie koloru. Jest to wariant optymalny, a w sytuacji braku czasu wystarczy wykonać oczyszczanie włosów na 15 minut przed ich hennowaniem. Henna jest barwnikiem roślinnym o słabszych możliwościach koloryzujących niż farby chemiczne. Oczyszczenie włosów z nadmiaru nagromadzonego na ich powierzchni osadu ułatwia skuteczne przyjęcie barwnika, zapewniając tym samym intensywny kolor.

Chelatowanie włosów przed henną ma za zadanie otwarcie łusek włosów, aby lepiej i skuteczniej wchłonęły barwnik. Oczyszczona struktura włosa przyczynia się do uwolnienia z henny większej ilości barwnika i tym samym jednolitego pokrycia kolorem. Włosy pozbawione niepotrzebnej nadbudowy i osadu z twardej wody skutecznie „łapią” intensywny kolor i ułatwiają jego dalszą pielęgnację.

Bibliografia:

 1. J. Arct, K. Pytkowska „Kosmetologia włosów”, Edra Urban & Partner, ISBN 978-83-66310-60-5, Wrocław 2020.
 2. M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz „Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów”, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
 3. E. Kleszczewska, J. Rusin, W. Niczyporuk „Kosmetologia fryzjerska część I. Zabiegi pielęgnacyjne na różne typy włosów”, Post Kosmet 2010,4.

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły