Wypadanie włosów po zakończeniu karmienia piersią

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Farbowanie włosów jest regularną czynnością wykonywaną przez miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie. Codziennie zużywa się hektolitry farb do włosów w salonach fryzjerskich i domowych łazienkach.

Baner

CIĄŻA A ZMIANY W ORGANIZMIE KOBIETY

Zmiany w organizmie w trakcie ciąży zawdzięczamy działającym hormonom. Oddziałują one także na przydatki skóry – czyli włosy oraz paznokcie. Włosy w okresie ciąży są grube, mocne, pełne blasku i jest ich dużo. Często kobiety stwierdzają, że objętość na głowie znacznie wzrosła. Niestety po porodzie ten stan rzeczy ulega pewnym zmianom. Włosy zaczynają wypadać, często stają się cieńsze, bardziej kruche. Sytuacja ta dotyczy praktycznie wszystkich kobiet. Jest ona procesem przejściowym, przemija po kilku miesiącach. Może trwać różnie długo, w zależności od tego czy kobieta karmi piersią i jak długo. Ocenia się, że traci się w tym czasie nawet 20-30% swoich włosów.

CYKL ŻYCIA WŁOSA

Na wstępie należy scharakteryzować cykl życiowy włosa. Długość życia włosa jest kwestią indywidualną oraz różną dla każdej populacji czy rasy. Składa się on z 3 faz. Pierwszej – anagenu – kiedy włos aktywnie rośnie, trwającej od 3 do nawet 8 lat. W tym czasie włos aktywnie rośnie. Miesięczny przyrost włosa wynosi około 1cm. Najszybciej włosy rosną pomiędzy 16 a 24 rokiem życia. Drugiej – katagenu – około 2 tygodniowej, kiedy włos obumiera. Kończy się wtedy czas wytwarzania włosa. Oraz trzeciej – telogenu – trwającej od 2 do 4 miesięcy, kiedy włos opuszcza mieszek, jest usuwany ze skóry głowy. W tej fazie zaczyna wzrastać nowy włos w mieszku, który stopniowo wypycha stary i zastępuje go. Ocenia się, że na skórze głowy osoby zdrowej około 80% to włosy anagenowe, katagenowe stanowią do 5%, a telogenowe około 15%. Normą jest pewna dzienna utrata, która wynosi około 100 włosów dziennie. Zagęszczenie włosów jest większe u osób o ciemnym zabarwieniu, niż u blondynów.

ROLA HORMONÓW

W okresie ciąży, na skutek wysokiego stężenia estrogenu włosy ulegają wzmocnieniu. Przedłuża się ich żywotność. Nawet te z nich, które zbliżały się do przejścia w fazę katagenu i telogenu, mogą dłużej pozostać żywe. Przez to, kobiety ciężarne bardzo często mają wrażenie burzy włosów na głowie.

Sytuacja zmienia się dość drastycznie po porodzie. Poziom estrogenów spada. Powoduje to przejście włosa w stan telogenu. Dzieje się to w przypadku włosów, które zyskały przedłużoną żywotność w okresie ciąży, jak i włosów, które aktualnie kończą fazę anagenową. Ponadto włosy mogą stać się także cieńsze i bardziej łamliwe. Zwykle pierwsze objawy ich wypadania zaczynają się około 4-6 miesięcy po porodzie.

Jeżeli kobieta nie karmi piersią stan rzeczy powinien unormować się około 9 miesięcy po porodzie. Wtedy będzie już widoczne zagęszczenie na skórze owłosionej głowy. Problem może przedłużyć się u kobiet karmiących. Laktacja związana jest z podwyższonymi wartościami hormonu prolaktyny. To ona odpowiedzialna jest za stymulację gruczołu piersiowego do produkcji mleka. Jednak wysoki poziom prolaktyny, zwłaszcza przez dłuższy czas dodatkowo stymuluje problem wypadania włosów. Jest to związane ze stymulacją do przechodzenia w fazę telogenową. W tym wypadku, po zakończeniu laktacji, włosy będą wypadać jeszcze przez około 4-6 miesięcy. Później stopniowo powinien być zauważalny odrost nowych włosów, co daje zwiększone ich zagęszczenie na skórze głowy.

JAK ZAPOBIEGAĆ, WSPOMAGAĆ I LECZYĆ?

Dlatego, z powyższych powodów, tak ważna jest dieta odpowiednio zbilansowana. Bogata w takie składniki jak na przykład biotyna. Po porodzie u kobiet karmiących skupiamy się przede wszystkim na prawidłowej podaży witamin i mikroelementów. Nie wszystkie preparaty doustne mogą być stosowane w tym okresie. Zawsze należy skonsultować z farmaceutą lub lekarzem, czy lek lub suplement może być zażywany w okresie ciąży, karmienia piersią. Natomiast po zakończeniu laktacji mamy szersze pole manewru. Tutaj dowolność wyboru preparatu jest duża. Rynek zapewnia szeroki dostęp do produktów zapobiegających łysieniu. Należy zwracać uwagę na to, żeby preparat był wartościowy, a także odróżnić co jest suplementem, a co lekiem. Wskazana jest również odpowiednia pielęgnacja szamponami oraz odżywkami dedykowanymi do problemu osłabionych włosów po ciąży i okresie karmienia piersią. Należy zwracać uwagę na ich skład. Dobrym czynnikiem wspomagającym będą także specjalistyczne ampułki, lotiony do wcierania w skórę głowy. W wybranych przypadkach lekarz może zalecić także preparaty lecznicze na receptę. Te kwestie podlegają indywidualnym wskazaniom. Pamiętać należy także o ograniczeniu forsownych zabiegów kosmetycznych na włosy, ograniczeniu ich farbowania, poddawania innym zabiegom chemicznym czy wysokotemperaturowym.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

Do specjalisty dermatologa należy wybrać się wtedy, kiedy minęło 6-9 miesięcy od zakończenia ciąży lub karmienia piersią, a problem wypadania włosów jest ciągle duży i nie wydaje się zmniejszać pomimo upływu czasu. Również wtedy kiedy problem jest nasilony, pomimo stosowanych preparatów pielęgnacyjnych oraz suplementacji, a także kiedy nie wiemy, co można stosować w okresie po ciąży jeszcze w czasie karmienia piersią, jak i po jego zakończeniu. Bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki w celu wykluczenia ewentualnych schorzeń, takich jak choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, niedobory żelaza i innych mikroskładników, niedokrwistość, choroby autoimmunologiczne. Trzeba pamiętać, że wiele leków stosowanych przez pacjentów może nasilać problem łysienia. Warto więc na wizytę zabrać wszystko, co jest stosowane – zarówno leki jak i suplementy oraz kosmetyki. Konsultujący lekarz doradzi odpowiednie badania, a także preparaty zewnętrzne oraz doustne do stosowania.