Historia stylizacji paznokci – przegląd

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

W przeciwieństwie do makijażu czy fryzury swoje paznokcie widzimy przez cały dzień bez potrzeby użycia lustra. Ich wygląd ma ogromne znaczenie dla wielu ludzi już od wieków. Na przestrzeni wieków kolory lakierów do paznokci i modne trendy w ich stylizacji zmieniają się nieustannie, a popularne kształty paznokci cyklicznie.

Baner

Okazuje się, że pierwsze wzmianki dotyczące stylizacji paznokci sięgają 5000 lat p.n.e., gdy kobiety w Indiach dekorowały je henną. W 4000 roku p.n.e. Babilończycy wykonywali manicure czarnym lub zielonym kohlem, lub kajlem. Jest to znany od IV wieku p.n.e. kosmetyk arabski, który powstaje ze specjalnie dobranych ziół i intensywnie barwi na czarny kolor. Chińczycy już w 3000 r. p.n.e. tworzyli stylizacje paznokci z wosku pszczelego, białek jak czy barwników roślinnych.

Każda epoka to wiele stylów oraz indywidualnych trendów w stylizacjach paznokci. W połowie XX wieku popularne stały się zaokrąglone, krótkie i owalne paznokcie. Następnie w latach 70. XX wieku na popularności zyskały kwadratowe paznokcie. Od połowy lat 90. XX wieku paznokcie stały się nowym, eleganckim trendem, wśród których nadal znajdziemy modne i intrygujące kształty takie jak np. balerina nails.

KONIEC ROKU 1800 I POCZĄTEK XX WIEKU

Mary E. Cobb była pierwszą znaną amerykańską manikiurzystką, która spopularyzowała zabiegi manicure w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Podobno jej mąż – który zbił fortunę na pudrach do stóp i kosmetykach dla kobiet – Joseph Parker Pray po ślubie wysłał ją na kurs manicure. Po poznaniu tajników tradycyjnego francuskiego manicure zauważyła, że brakuje mu wizualnego odwołania pożądanego przez współczesną kulturę wiktoriańską. Dlatego opracowała własny proces wykonywania manicure, który obejmował kąpiel i moczenie paznokci, delikatne przycięcie płytki oraz nadanie jej kształtu za pomocą pilnika, a także aplikację lakieru. W 1878 roku otworzyła swój pierwszy salon manicure na Manhattanie, który po kilku latach stał się dochodowym biznesem. Stylizacja i pielęgnacja paznokci była wówczas uważana za przemysł medyczno-higieniczny. Krótkie i zaokrąglone paznokcie były łatwe do utrzymania w czystości.

KONIEC LAT 20. I 30. XX WIEKU

Po krachu na giełdzie w 1929 roku manicure zyskiwało na popularności. Prawdopodobnie ówczesne kobiety traktowały wizytę w salonie manicure jako niedrogi sposób na utrzymanie poczucia luksusu. W 1932 roku marka Revalon wprowadziła do sprzedaży długotrwałą emalię do paznokci na rynek masowy. Delikatne róże i odważne czerwienie pozwoliły na zabawę kolorem na paznokciach. A kiedy tylko pojawił się lakier do paznokci, zrodziła się sztuka zdobienia paznokci. Amerykańska aktorka kinowa i telewizyjna Joan Crawford dekorowała wówczas swoje paznokcie manicure księżycowym, gdzie końcówka paznokcia tuż przy skórze zwana lunulą lub małym księżycem, jak i szpiczasta końcówka paznokcia zostały pomalowane jaśniejszym kolorem, natomiast środek płytki paznokcia ozdobiony został czerwonym lakierem. Takie paznokcie zaprezentowała Joan Crawford w filmie „Uwięzieni” z 1934 roku.

LATA 40. I 50. XX WIEKU

Podczas II wojny światowej prestiżowe magazyny modowe i popularne aktorki promowały manicure w kolorze czerwonym.

LATA 70. I 80. XX WIEKU

Wielu hipisów decydowało się na krótkie i niepomalowane lakierem paznokcie. Za to fani disco lubili efektowny manicure. Diwy takie jak Cher czy Donna Summer uwydatniły owalny kształt, delikatnie go wydłużając i dekorując jeszcze większym blaskiem.

Natomiast w 1978 roku popularne stały się kwadratowe kształty paznokci. Kilka lat później firma Odontorium Products Inc. stworzyła akrylowe paznokcie, a następnie skróciła swoją nazwę. Dziś również preparaty do paznokci marki OPI są bardzo popularne. A technika przedłużania paznokci zmieniała społeczeństwo, zapewniając wydłużoną i bardziej stabilną płytkę do zdobienia paznokci.

Znaczną rolę w rozpowszechnianiu długich kwadratowych paznokci znanych jako „Squoval” odegrały artystki R&B oraz amerykańska atletka i mistrzyni olimpijska Florence Griffith-Joyner.

LATA 90. I POCZĄTEK ROKU 2000

Podobnie jak w poprzedniej dekadzie paznokcie kwadratowe ciągle są popularne, co można zaobserwować w teledysku Kid Sister „Pro Nails” nagranym w salonie manicure. Delikatnie zaokrąglone kwadratowe paznokcie były uważane za skromne i kobiece. Bardzo lubiła je nosić księżna Diana. Natomiast gwiazda muzyki pop Britney Spears wolała kwadratowy kształt płytki paznokcia.

Paznokcie w sztylety czy typu balerina są popularne głównie wśród artystek i celebrytek, natomiast owalny i migdałowy kształt wybierają kobiety poszukujące ponadczasowego stylu.

Najbardziej ekscytujące w paznokciach jest to, że każdy może je dopasować indywidualnie do własnego stylu. Możesz mieć naturalne paznokcie albo bogato zdobione, wystarczy dokonać wyboru spośród różnorodnych trendów, wzorów i kształtów paznokci.

Manicure to niedrogi i niezawodny sposób na zabawę długością, kolorem i kształtem paznokci, który można dopasować do własnych preferencji czy okoliczności. A następnie – w zależności od upodobań i potrzeb – udać się do stylistki paznokci, na zmianę manicure.

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Mocne paznokcie

Obrazek wyróżnijacy

Manicure biznesowy, czyli paznokciowy dress code w pracy

Bycie kobietą wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli jesteś bizneswoman, kiedy musisz zawsze być nienagannie ubrana. A w twoim codziennym wyglądzie szalenie ważny jest każdy szczegół, są nim również paznokcie! Oprócz codziennej stylizacji, makijażu i fryzury musisz również dopasować manicure do etykiety biznesowej. Czym jest manicure biznesowy i co warto wiedzieć o paznokciach jako ważnym elemencie biznesowego dress code?

więcej

Artykuły

Mocne paznokcie

Obrazek wyróżnijacy

Jaki kształt paznokci wybrać?

Choć podczas wykonywania manicure najwięcej trudności sprawia nam dobranie kolorów lakieru, to bardzo ważny jest również kształt naszych paznokci. Odpowiedni kształt paznokci wpływa na wygląd dłoni oraz ostateczny manicure. Od wydłużających palce, po podkreślenie pięknych dłoni – kształt paznokci ma ogromne znaczenie. Poznaj różne kształty paznokci i dowiedz się czym się kierować, by dobrać go do swoich dłoni.

więcej

Artykuły

Mocne paznokcie

Obrazek wyróżnijacy

Trendy w manicure na ważne wydarzenia

Jest mnóstwo okazji w naszym życiu, które wymagają od nas niezwykłego wyglądu. A niewątpliwie dopełnieniem każdej stylizacji – na studniówkę, komunię, wesele, 18 urodziny czy święta – jest wyjątkowy manicure. Poznaj trendy w manicure na ważne okazje!

więcej

Artykuły

Mocne paznokcie

Obrazek wyróżnijacy

Jak zrobić ombre na paznokciach? Wzory

Jak zrobić ombre na paznokciach, by wyglądało estetycznie, a przejście między kolorami było płynne i efektowne? Jest kilka metod na osiągnięcie zadowalającego efektu, a niektóre z nich można samodzielnie zastosować w domu bez użycia specjalistycznych narzędzi czy materiałów.

więcej