Najczęstsze błędy w doborze szamponów i odżywek do włosów

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Dla pięknych, zdrowo wyglądających, silnych włosów gotowi jesteśmy stosować kilka preparatów do skóry głowy i włosów. Jeden na przetłuszczanie, drugi na wypadające włosy, kolejny odżywiający, a na koniec stylizujący i zabezpieczający włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wśród mnogości kosmetyków dostępnych na rynku łatwo się zagubić. Jak więc ustrzec się przed najprostszymi błędami?

Baner

BŁĘDNE KOŁO PRZETŁUSZCZANIA SKÓRY GŁOWY

Co w pierwszej kolejności robi osoba, której zaczynają się przetłuszczać włosy? Sięga po szampon silnie oczyszczający. Jaki sygnał otrzymuje wtedy organizm? Wyprodukowana wcześniej ponadstandardowa ilość sebum nie była wystarczająca – trzeba wyprodukować jeszcze więcej sebum. Wtedy zamiast co 2-3 dzień, włosy zaczyna się myć codziennie, co stanowi dalszy sygnał do produkcji jeszcze większej ilości sebum. Koło się zamyka.

Błędne koło może przerwać zastosowanie właściwych preparatów oczyszczających i nawilżających skórę głowy.

Należy pamiętać, że przetłuszczenie skóry głowy nie jest samodzielnie i niezależnie występującym zjawiskiem – zawsze istnieje przynajmniej jedna przyczyna nadmiernego wydzielania sebum. Może to być np. przegrzanie organizmu, dysfunkcja gruczołów łojowych, zakażenie bakteryjne, wysuszenie skóry głowy – niedobór wody w skórze głowy organizm próbuje kompensować zwiększoną produkcją łoju, który ma za zadanie zatrzymać jak najwięcej wody w skórze, poprzez wytworzenie na jej powierzchni cienkiego filmu.

Identyfikacja przyczyny przetłuszczania się skóry głowy i włosów jest konieczna do indywidualnego działania przeciwdziałającego nadmiernemu wydzielaniu sebum. Stosując szampony głęboko oczyszczające bez następczego działania, polegającego najczęściej na nawilżeniu i delikatnym natłuszczeniu skóry głowy, likwidujemy objawy, a nie przyczynę łojotoku, przez co można zamiast poprawić, znacznie pogorszyć stan skóry głowy i włosów. Do wyregulowania przetłuszczającej się skóry głowy może wystarczyć sam szampon, pod warunkiem, że będzie dobrze dobrany do danej skóry głowy i danego problemu.

NAPUSZENIE ZAMIAST ZGĘSTNIENIA I POGRUBIENIA WŁOSÓW

Sięgając po szampon na objętość mamy nadzieję na zwiększenie grubości włosów i poprawę ich gęstości. Niestety szampony na objętość najczęściej działają nie pogrubiająco na włosy poprzez poprawę ich zdrowia, siły cebulek i gęściejszego wzrostu, lecz poprzez usztywnienie i otwarcie łuski włosowej, aby w ten sposób nabrały objętości i wyglądały na bardziej obfite.

Wybierając kosmetyk mający poprawić gęstość włosów należy kierować się składnikami aktywnymi danego preparatu, które mogą poprawić kondycję włosów od nasady aż po końce. Należy wziąć pod uwagę, że aby szampon mógł aktywnie oddziaływać na porost włosów, powinien być on pozostawiony na skórze głowy przez dłuższy czas.

Innymi słowy, szampon i odżywka jak najbardziej powinny być precyzyjnie dobrane do danej skóry głowy i włosów, aby przeciwdziałać wypadaniu włosów. Szczególnie skuteczne są preparaty pozostające przez dłuższy czas na głowie, typu odżywka, serum lub lotion, zawierające takie składniki aktywne jak biotyna, wyciąg z owoców z palmy sabałowej, minoxidil, żeń-szeń, aloes, bioaktywne peptydy, prebiotyki itp.

REKLAMA ZAMIAST BADAŃ KLINICZNYCH

Informacje marketingowe zawarte w reklamach często nie znajdują pokrycia w niezależnych badaniach produktów. Współczesny konsument powinien być świadomym konsumentem i sprawdzać skład kosmetyku, opinie w Internecie i badania na temat substancji zawartych w szamponie czy odżywce. Nie jest to wcale trudne, gdyż większość składów kosmetyków jest dostępna w sklepach i aptekach on-line, a Internet może pomóc w rozszyfrowaniu składów, jak i kupując produkt w aptece, sklepie czy u fryzjera, można posiłkować się wsparciem specjalisty.

KOSMETYK PRAWIE UNIWERSALNY

Uparte trwanie przy jednym kosmetyku, nawet kiedy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się na głowie jest również częstym błędem. Skóra głowy jest podatna na zmiany organizmu – odzwierciedla jego ogólny stan. Kosmetyki do codziennego stosowania będą niewystarczające w przypadku poważniejszych problemów ze skórą głowy. Kosmetyki do włosów należy zmieniać i dostosowywać do bieżących potrzeb skóry głowy i włosów.

PODSUMOWANIE

Dobierając szampon i odżywkę należy kierować się celem, jaki chce się osiągnąć i dobierać preparaty do danego typu skóry głowy i włosów. Najlepszy szampon przeciwko wypadaniu włosów może nie być najlepszy do skóry głowy łojotokowej. Warto korzystać zarówno z informacji dostarczanych przez producenta, jak i dostępnych w Internecie na temat danego preparatu, jak i jego poszczególnych składników lub prosić o pomoc farmaceutę.