Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi stanowiącymi składnik enzymów i koenzymów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu reakcji biochemicznych. W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych, praktycznie nie obserwuje się zjawiska całkowitego braku witamin, czyli awitaminozy.
Niemniej jednak ciągle zdarzają się ich niedobory, wynikające ze współistnienia chorób, przyjmowania leków lub też stosowania restrykcyjnych, niezbilansowanych diet.
Jedną z witamin mających duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, zwłaszcza skóry i jej przydatków, jest witamina H określana również mianem biotyny, koenzymu R czy witaminy B7. Jej nazwa wywodzi się od niemieckiego słowa „,haut” określającego skórę, co w pełni oddaje rolę, jaką pełni w organizmie człowieka.
Należy ona do grupy witamin B i jest rozpuszczalna w wodzie. Dobowe zapotrzebowanie na biotynę nie zostało ściśle określone. Zgodnie z zaleceniami amerykańskimi dla osoby dorosłej wynosi 30-100 µg. Nie wykazano jej toksycznego działania, a nadmiar wydalany jest z moczem. Niemniej jednak, jak w przypadku każdej suplementacji zaleca się umiar.
Biotyna występuje powszechnie zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jest ona również syntetyzowana przez naszą florę jelitową. Z tego powodu przyjmowanie niektórych antybiotyków (np.: tetracyklin, sullfonamidów) może przyczynić się do wzrostu zapotrzebowania na tą substancję. Należy również pamiętać, że niedobory biotyny mogą być związane ze stosowaniem niektórych leków przeciwdrgawkowych (np. fentyoiny, karbamazepiny, fenobarbitalu, prymidonu), jak również nadużywaniem alkoholu oraz hormonów steroidowych. Co ciekawe nie powinna być również spożywana z surowym białkiem, które zawiera kompleks określany mianem awidyny, hamujący jej wchłanianie.
W praktyce oznacza, że biotyna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Ich podstawowym składnikiem budulcowym jest keratyna, białko zawierające dużo siarki, która zapewnia włosom wytrzymałość mechaniczną, jak również odporność na działanie czynników środowiskowych.
Dzieje się tak dzięki charakterystycznej budowie, wynikającej z obecności wiązań dwusiarczkowych. Jednak sytuacja zmienia się w wyniku działania, np. wysokiej temperatury, która prowadzi do zniszczenia wyjątkowej struktury. Źródłem siarki są przede wszystkim aminokwasy – cystyna i metionina. Pierwiastek ten może pochodzić również z biotyny. Jej niedobór może prowadzić do występowania różnego rodzaju zmian skórnych: łuszczenia się skóry, łojotoku, wypadania włosów lub pogorszenia ich kondycji, w tym przedwczesnego siwienia, zmniejszenia grubości oraz sprężystości, jak również rozdwajania się i wiotkości płytek paznokciowych. Biotyna wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co pośrednio przekłada się również na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Bierze także udział, wraz z witaminą K, w procesach syntezy trombiny, stanowiącej jeden z czynników wpływających na krzepnięcie krwi.
Powiązane artykuły:
Wpływ biotyny (witaminy H) na skórę >>
Właściwości i efekty stosowania biotyny >>
Gdzie szukać biotyny – źródła i występowanie biotyny w jedzeniu >>
dr n med. Lilianna Kulczycka-Siennicka
specjalista dermatolog-wenerolog
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Gdzie szukać biotyny - źródła i występowanie biotyny w jedzeniu
Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza odpowiednich ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych do właściwego funkcjonowania...
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Mechanizm wypadania włosów, fazy (cykl) wzrostu włosa
Włosy w obrębie skóry owłosionej głowy stanowią ważny element świadczący w dużej mierze o naszej atrakcyjności, co dotyczy zwłaszcza kobiet. Stąd też poznanie ich fizjologii i cyklu rozwojowego odgrywa istotną rolę.
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Preparaty do codziennej pielęgnacji włosów
Wypadanie włosów to problem, z którym każdy z nas zetknie się w swoim życiu. Niezależnie od przyczyn stanowi powód niepokoju i owocuje zgłaszaniem się do lekarza, zwłaszcza dermatologa.
więcej
Artykuły
Pielęgnacja włosów
Co to jest biotyna i jakie jest jej działanie
Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi stanowiącymi składnik enzymów i koenzymów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu reakcji biochemicznych. W obecnych czasach, w krajach rozwiniętych, praktycznie nie obserwuje się zjawiska całkowitego braku witamin, czyli awitaminozy.
więcej