Czynniki, które pogarszają wygląd i kondycję paznokci

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Eleganckie i zadbane paznokcie są naszą wizytówką. Czy mamy wpływ na ich kondycję? Okazuje się, że tak! Poznaj różne czynniki, które mogą pogarszać wygląd paznokci i dowiedz się jak o nie zadbać, aby były zdrowe, modne i naturalnie piękne.

Baner

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA PAZNOKCI

Nie czekaj, aż kondycja twoich paznokci się pogorszy. Już teraz wyeliminuj wszystkie czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na ich wygląd. Jednym z nich jest częste mycie i suszenie rąk. Nie da się tego ograniczyć, bo o higienę powinniśmy dbać, ale warto zaraz po ich umyciu i osuszeniu użyć kremu, który odżywi i nawilży skórę dłoni oraz płytkę paznokci oraz serum do paznokci.
Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do osłabienia kondycji płytki paznokcia, jest nieodpowiednio wykonany manicure i pedicure, źle przymocowane tipsy czy zbyt intensywne polerowanie płytki paznokci przed zastosowaniem lakieru. W momencie, kiedy zaobserwowaliśmy większą łamliwość czy rozdwajanie się płytki paznokci najlepiej obciąć je krótko, powstrzymać się od zabiegów manicure i stosować odżywki witaminowe, które wzmocnią płytkę paznokci oraz zapewnią im ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

BRAK WITAMIN W DIECIE

Nasza dieta wpływa nie tylko na skórę i włosy, ale również na płytkę paznokci. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie poprzez codzienne posiłki optymalnej dawki witamin i mikroelementów takich jak: witaminy z grupy B, witamina A, witamina H, żelazo, krzem, potas, magnez, wapń, jod.

Skarbnicą tych substancji odżywczych są:

  • witaminy z grupy B: banany, szpinak, brokuły, nasiona słonecznika, brukselka, orzechy;
  • witamina A: tłuste ryby, wątróbka, jajka, nabiał;
  • witamina H: wątróbka, marchew, mąka pełnoziarnista, brzoskwinie, winogrono;
  • żelazo: wątróbka, żółtka jaj, kakao, szpinak, orzechy pistacjowe, soja, biała fasola;
  • krzem: skrzyp polny, pokrzywa, warzywa, owies;
  • potas: soja, suszone morele i rodzynki, awokado, natka pietruszki, banany, ziemniaki, zielony groszek, ananas;
  • magnez: mak, sezam, migdały, kasza gryczana i jaglana, płatki owsiane, pestki dyni, jarmuż, gorzka czekolada, szpinak, szczaw, botwina;
  • wapń: mleko i przetwory mleczne, sardynki, szproty, żółte sery, szpinak, migdały;
  • jod: sól kuchenna jodowana, makrela, dorsz, mintaj, orzechy laskowe, mleko, brokuły, czekolada.

Kluczowe znaczenie dla paznokci ma zrównoważona dieta, która dostarcza odpowiednie ilości witamin i mikroelementów. Na przykład wapń wzmacnia płytkę paznokci i uodparnia ją na złamania, a krzem i cynk biorą udział w syntezie kolagenu. Witaminy z grupy B są skarbnicą związków budulcowych paznokci. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawilżenie, dlatego warto pijać co najmniej 2,5 litra wody każdego dnia.

ŚRODKI CZYSTOŚCI

Zmywanie, pranie, mycie okien, sprzątanie i inne prace domowe również niekorzystnie wpływają na kondycję naszych dłoni. Nadmierne narażenie na substancje chemiczne może prowadzić do wysuszenia płytki paznokci. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego tak ważne jest zakładanie rękawiczek ochronnych do wszelkich prac domowych.

USZKODZENIA MECHANICZNE

Polerowanie lakieru do paznokci, obcinanie skórek oraz stosowanie nieodpowiednich preparatów do manicure i pedicure – wszystko to może przyczyniać się do powstawania uszkodzeń mechanicznych na płytce paznokci. Przed wykonaniem stylizacji paznokci należy delikatnie odsunąć skórki za pomocą specjalnego kopytka. To delikatny sposób, by wygładzić, zmiękczyć i wypielęgnować skórki wokół paznokci.

Również nieodpowiednio wykonany zabieg manicure i pedicure może doprowadzić do osłabienia płytki paznokci. Przed nałożeniem żeli, hybryd czy akryli stylistka paznokci musi delikatnie zmatowić powierzchnię paznokci. Jeśli zrobi to zbyt intensywnie, może przyczynić się do osłabienia i pogorszenia ich kondycji. Inna sprawa to używanie paznokci do otwierania napojów czy zapinania suwaków w ubraniach. Jeśli są one długie, to łatwo się wyginają i mogą się złamać.

CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE I ATMOSFERYCZNE

Istotna jest również ochrona paznokci przed szkodliwym wpływem mrozu czy zimnego wiatru. Tutaj poza noszeniem ciepłych rękawiczek sprawdzi się też regularne stosowanie kremu do rąk (nie zapomnij wsmarować go również w płytkę paznokci!). Latem należy traktować je kremami z wysokim filtrem, aby zapewnić ochronę przed promieniowaniem UV.

Bibliografia:
https://books.google.pl/books?id=yOz1ePt39WQC&pg=PA82&lpg=PA82&dq=wp%C5%82yw+czynnik%C3%B3w+atmosferycznych+na+paznokcie+badania+naukowe&source=bl&ots=fm8FVCTCZv&sig=ACfU3U0qGlGs7fwk04QfAEyszzAZbMoyCQ&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwi5_q6e5dPoAhVl-ioKHft0AB8Q6AEwAHoECAwQLA#v=onepage&q=wp%C5%82yw%20czynnik%C3%B3w%20atmosferycznych%20na%20paznokcie%20badania%20naukowe&f=false
Joanna Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, s. 82