Centrum zdrowego włosa.

Poznaj porady ekspertów

Pielęgnacja Włosów - biotebal.pl

Suche włosy - jak nadać im blasku

Która kobieta nie chce mieć pięknych, błyszczących włosów? Która z nas nie marzy o włosach, które budzą zachwyt innych, niezależnie od tego, czy są krótkie, czy długie? To nie jest trudne. My, fryzjerzy, wiemy, jak sprawić, by włosy były błyszczące. I wcale nie jest to wiedza "tajemna".

Suche włosy - jak nadać im blasku- biotebal.pl

Włosy błyszczące jak auto z salonu


Warto jednak najpierw przyjrzeć się problemowi niedostatecznego odżywienia. Jeśli nieodpowiednio dbamy o włosy, mogą stracić nawilżenie i stać się suche. Suchy, porowaty włos (czyli taki, który nie ma domkniętej łuski na jego powierzchni) nie odbija światła, a co za tym idzie - nie ma połysku. Wyobraźcie sobie nowy samochód - taki prosto z salonu. W świetle lamp, czy słońcu błyszczy się wyjątkowo mocno. W przeciwieństwie do starego auta, na którym jest mnóstwo rys, a blachy są pordzewiałe. Podobnie jest z włosami. Te dziewicze, niefarbowane, nierozjaśniane, można by powiedzieć - "dziecięce" - zwykle mają nieuszkodzoną powierzchnię i łatwiej odbijają światło dając piękny połysk. Włosy, o które nie dbamy należycie (jak o ten lakier w starym aucie), tracą blask.

Winowajcy przesuszenia


Wiele czynników wpływa na przesuszenie włosów. Do najczęstszych sprawców należy nieumiejętne farbowanie i rozjaśnianie włosów (i celowo nie piszę, że domowe farbowanie niszczy włosy - bo choć dzieje się tak faktycznie, to -niestety- i fryzjer potrafi pokazać swoje złe moce) - głównie zastosowane zbyt duże stężenie oksydantu. Na utratę nawilżenia wpływa także zbyt wysoka temperatura suszenia, zbyt częste mycie włosów, korzystanie z basenu. W tym ostatnim przypadku, aby ograniczyć działanie chloru, przed założeniem czepka należy zwilżyć włosy i nałożyć na nie maskę, którą spłukujemy dopiero po wyjściu z basenu. Ponadto, w zimowym okresie, utraci nawilżenia sprzyjają duże różnice temperatur pomiędzy domem a dworem, a w okresie letnim - działanie wiatru oraz słońca (pamiętajcie, że siedzenie w cieniu nie ochroni was przed promieniami UV). Kąpiel w słonej wodzie niestety rozchyli łuski włosa, wypłucze z niego farbę, odżywkę i wszystko co ma za zadanie choć trochę je nawilżyć. Czepek byłby wówczas idealny, ale zaznaczam, że nie znam osoby, która na wczasach korzysta na plaży z czepka. Polecam nałożyć wówczas maskę z filtrem UV i pozostawić ją na włosach przez czas plażowania. A włosy schować pod kapelusz.

Łuska niczym lakier w aucie


Istotne zadanie w utrzymaniu nawilżenia we włosach odgrywa łuska włosa. Działa jak ochrona - jeśli ściśle "otula" włosy, nie stracą wody. Natomiast w domknięciu łuski włosa, czyli zadbaniu o jego powierzchnię, znaczącą rolę odgrywa maska lub odżywka do włosów.

Tak jak ochronny wosk do lakieru w aucie - nasze włosy, bez nawilżającego kosmetyku, staną się matowe. Nie będą odbijały światła. Od tego produktu musimy zacząć, jeśli w ogóle chcemy rozmawiać do połysku. Taki produkt ma za zadanie zamknąć łuskę włosa, uprzednio wprowadzając do niej zawarte w tym produkcie składniki odżywcze. Zanim nałożymy maskę czy odżywkę na włosy (nie na skórę głowy), po umyciu, trzeba je delikatnie osuszyć ręcznikiem. I ważne jest, by produkt taki spłukać dopiero po czasie, jaki wskazał producent.

 

Najważniejszy jest początek


Zastosowanie odżywki do włosów jest absolutnym fundamentem w nawilżeniu włosów. Nawet wówczas, gdy włosy od nasady się przetłuszczają! Taki produkt stosujemy na włosy, nie na skórę, odżywiamy je i domykamy ich łuskę. Jeśli nie odżywimy włosów, skóra będzie wydzielała więcej sebum, włosy u nasady się przetłuszczą, a te na długości nadal będą suche. Bez odżywienia nie ma sensu stosowanie olejków, kremów, czy nabłyszczaczy.

 

Suszenie czy prostowanie?


No właśnie -  który więc kosmetyk do stylizacji użyć, by dodatkowo nawilżył włosy i dodał im blasku? Wszystko zależy od tego, jak stylizujesz włosy. Nie ma uniwersalnego produktu, ale jest kilka zasad w ich doborze.

Suszysz i/lub prostujesz włosy? Po spłukaniu odżywki lub maski, zastosuj krem do stylizacji, wygładzający włosy i chroniący je przed wysoką temperaturą. Susz włosy z odległości 20-30cm, stosując średni poziom temperatury. Wysusz włosy trzymając suszarkę nad głową - niech nasadka suszarki skierowana będzie na włosy zgodnie z ich wzrostem. Zamknie to łuskę włosa i nie "napuszy" ich. Dopiero po dokładnym wysuszeniu możesz zastosować prostownicę. Temperatura powinna być możliwie niska - maksymalnie 180 stopni. I jeśli chcesz wygładzić włosy nadając im jednocześnie blasku, najważniejsze jest, by każde cienkie pasmo włosów najpierw przeczesać grzebieniem, a dopiero potem wyprostować - dociskając prostownicę dokładnie przeciągnąć ją po tym paśmie. Raz, a dobrze.

Cudowna okrągła szczotka


Używasz okrągłej szczotki podczas suszenia? Świetnie! Ona potrafi zdziałać cuda! Po nałożeniu kremu, o jakim wspomniałam powyżej, podsusz włosy na dość niskiej temperaturze i dopiero wówczas, gdy są lekko wilgotne, nałóż pasmo po paśmie na szczotkę i kierując nawiew powietrza z góry, dosuszaj włosy nawinięte na szczotkę. Zgadza się, wcale nie jest to proste, ale możesz posłużyć się suszarko-szczotką do domowego użytku.

Suszarka to Twój wróg?


Nie suszysz włosów? To też dobre rozwiązanie, o ile są proste, falujące bądź mocno kręcone. I pamiętaj, by nie kłaść się spać z włosami mokrymi - gdy nie są suche, wówczas są bardzo podatne na zniszczenia powierzchniowe spowodowane tarciem. Łuska włosów odchyla się i mimo, że są odżywione maską do włosów, nie mają pożądanego połysku, a tarcie dodatkowo powoduje łamanie włosów.

Posiadaczki włosów kręconych, z natury suchych lub bardzo suchych, jeśli tylko poznają kilka podstawowych zasad, w prosty sposób są także w stanie nawilżyć swoje pukle i dodać im blasku. Jak wspominałam wcześniej, nawilżenie to podstawa. Szampon silnie skoncentrowany w składniki odżywcze oraz maska stanowią fundament pielęgnacji. Włosy kręcone polubią dodatkową porcję odżywki, w postaci kremu do loków. Te produkty "uszczelnią" ubytki w powierzchni włosa, domkną łuskę, nadadzą połysku. Celowo nie polecam olejków, bo źle dobrane mogą zrobić więcej szkody, niż pożytku. Włosy kręcone, pozostawione do samodzielnego wyschnięcia, odwdzięczą się ładnym skrętem i połyskiem.

Reasumując - odpowiednio nawilżone włosy odwdzięczą się pięknym połyskiem, nie będą się elektryzować, nie będą "stawiać oporu" podczas stylizacji. I pamiętajmy, że na nawilżenie włosów nigdy nie jest za późno.

Mistrz fryzjerstwa damsko-męskiego, trener fryzjerstwa Olga Sobocińska

Poznaj produkty z linii Biotebal

<
>
<
>

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Pielęgnacja Włosów

Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów- biotebal.pl
Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów

Kobiety zrobią wszystko dla pięknych, lśniących, długich włosów. Mężczyznom również coraz częściej zależy na gęstej fryzurze. Sposoby na osiągnięcie zadowalających efektów w zakresie wyglądu i zdrowia włosów niby są znane od lat i oczywiste – zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, przebywać na łonie natury, unikać przeziębiania i przegrzewania organizmu, itp. Wokół mycia głowy wyrosła cała masa mitów, z których kilka warto obalić, ale również odnaleźć prawdziwą podstawę wiary w mit, czyli tzw. ziarno prawdy.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Stylizacja włosów bez użycia ciepła- biotebal.pl
Stylizacja włosów bez użycia ciepła

Przewrotność leży w naturze kobiet, a kwestia fryzur nie stanowi tu wyjątku. Dlatego nikogo chyba nie dziwi, że posiadaczki prostych włosów zazwyczaj marzą o burzy loków, a z kolei kręconych włosów nie wyobrażają sobie życia bez prostownicy. I o ile raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić bez wyrzutów sumienia na taką zmianę wizerunku za pomocą lokówki, czy wspomnianej już prostownicy, to jednak regularne stosowanie stylizacji z użyciem ciepła, może sprawić, że kondycja naszych włosów znacznie ucierpi.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Jak dobierać kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów?- biotebal.pl
Jak dobierać kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów?

Wygląd często definiuje człowieka. Starannie ułożona fryzura i zdrowe lśniące włosy są naszą ozdobą. Jednakże, aby prawidłowo zadbać o włosy, często potrzeba wielu kosmetyków i zabiegów, jak również prawidłowych schematów pielęgnacyjnych. Prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny być dostosowane do danej osoby precyzyjnie i indywidualnie.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Masaż skóry głowy podczas mycia - sposób na wypadanie włosów- biotebal.pl
Masaż skóry głowy podczas mycia - sposób na wypadanie włosów

Czy technika mycia głowy ma znaczenie? Czy masaż głowy jest dla mnie dobry jeśli mam delikatne włosy? Ile czasu należy przeznaczyć na masowanie głowy podczas mycia by miało to sens? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów - biotebal.pl
Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów

Kobiety zrobią wszystko dla pięknych, lśniących, długich włosów. Mężczyznom również coraz częściej zależy na gęstej fryzurze. Sposoby na osiągnięcie zadowalających efektów w zakresie wyglądu i zdrowia włosów niby są znane od lat i oczywiste – zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, przebywać na łonie natury, unikać przeziębiania i przegrzewania organizmu, itp. Wokół mycia głowy wyrosła cała masa mitów, z których kilka warto obalić, ale również odnaleźć prawdziwą podstawę wiary w mit, czyli tzw. ziarno prawdy.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Stylizacja włosów bez użycia ciepła - biotebal.pl
Stylizacja włosów bez użycia ciepła

Przewrotność leży w naturze kobiet, a kwestia fryzur nie stanowi tu wyjątku. Dlatego nikogo chyba nie dziwi, że posiadaczki prostych włosów zazwyczaj marzą o burzy loków, a z kolei kręconych włosów nie wyobrażają sobie życia bez prostownicy. I o ile raz na jakiś czas możemy sobie pozwolić bez wyrzutów sumienia na taką zmianę wizerunku za pomocą lokówki, czy wspomnianej już prostownicy, to jednak regularne stosowanie stylizacji z użyciem ciepła, może sprawić, że kondycja naszych włosów znacznie ucierpi.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Jak dobierać kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów? - biotebal.pl
Jak dobierać kosmetyki do domowej pielęgnacji włosów?

Wygląd często definiuje człowieka. Starannie ułożona fryzura i zdrowe lśniące włosy są naszą ozdobą. Jednakże, aby prawidłowo zadbać o włosy, często potrzeba wielu kosmetyków i zabiegów, jak również prawidłowych schematów pielęgnacyjnych. Prawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów powinny być dostosowane do danej osoby precyzyjnie i indywidualnie.

więcej

Pielęgnacja Włosów

Masaż skóry głowy podczas mycia - sposób na wypadanie włosów - biotebal.pl
Masaż skóry głowy podczas mycia - sposób na wypadanie włosów

Czy technika mycia głowy ma znaczenie? Czy masaż głowy jest dla mnie dobry jeśli mam delikatne włosy? Ile czasu należy przeznaczyć na masowanie głowy podczas mycia by miało to sens? Na te pytania odpowie nasz ekspert.

więcej
<
>
Social media