Zalotka do rzęs – jak używać i czy niszczy rzęsy?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
SPOSÓB NA GĘSTE I DŁUGIE RZĘSY
Zalotka do rzęs to nawet dziś – w dobie powszechnie dostępnego profesjonalnego wydłużania, zagęszczania i farbowania – prosty i tani sposób na szybkie podkręcenie rzęs przed wyjściem z domu. Warto jednak wiedzieć, jak jej używać, by osiągnąć wyraźny efekt, jednocześnie nie uszkadzając włosków.
CO TO JEST ZALOTKA?
Zalotka do rzęs to proste urządzenie służące do ich podkręcenia. Dawniej znaleźć ją można było w kosmetyczkach wielu kobiet. Współcześnie, kiedy niemal każdy gabinet kosmetyczny oferuje upiększające zabiegi na rzęsy, ich popularność nieco spadła. Jednak nawet dziś zalotki używają kobiety ceniące sobie nienachalny makijaż i naturalne sposoby podkreślania urody.
Zabiegi, których efekt jest długotrwały i utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, takie jak:
- lifting rzęs,
- trwała na rzęsy,
- przedłużanie,
- zagęszczanie
są z pewnością wygodne, jednak preparaty używane do ich przeprowadzania mogą obciążać i osłabiać delikatne włoski. U niektórych kobiet mogą również powodować reakcję alergiczną lub podrażnienia, jeśli ich skóra i oczy są wyjątkowo delikatne. W takich sytuacjach zalotka może okazać się skuteczną metodą na efekt podkręconych i optycznie wydłużonych rzęs.
Podsumowując, na pytanie co to jest zalotka do rzęs, można odpowiedzieć, że jest to urządzenie umożliwiające szybkie podkręcenie rzęs w warunkach domowych, dające krótkotrwały, ale za to natychmiastowy efekt. Jest niewielka i wygodna w użyciu, posiada uchwyty w takim samym kształcie, jak nożyczki (małe, np. do paznokci czy skórek). Zalotki wykonane są z metalu lub plastiku, nie ma to jednak większego wpływu na komfort użytkowania. Na końcówkach znajdują się gumowe nakładki chroniące włoski przed połamaniem możliwym w kontakcie z twardym metalem czy plastikiem.
JAK UŻYWAĆ ZALOTKI?
Jak użyć zalotki, by efekt był zadowalający, a sam zabieg nie niszczył włosków? Najważniejsze jest to, by stosować ją na umyte, suche, pozbawione makijażu rzęsy. Tusz do rzęs usztywnia je i utwardza, zatem próba podkręcenia umalowanych włosków może skończyć się ich połamaniem.
Jak podkręcić rzęsy zalotką krok po kroku?
- Specjalnie wyprofilowaną końcówkę zalotki należy delikatnie przyłożyć do rzęs jak najbliżej ich nasady, uważając jednak, by nie złapać nią skóry powieki.
- Końcówki zalotki ścisnąć dość mocno ze sobą tak, by rzęsy znalazły się między nimi.
- Przytrzymać zaciśnięte kleszcze przez 10 do 30 sekund, tak by włoski zdążyły się wygiąć.
- Delikatnie zwolnić uścisk końcówek.
Aby efekt był wyraźniejszy i dłużej się utrzymał, można delikatnie podgrzać zalotkę letnim strumieniem powietrza suszarki do włosów, pamiętając jednak, że nie może być ona gorąca, ponieważ grozi to uszkodzeniem rzęs lub poparzeniem cienkiej skóry powiek oczu.
Rzęsy po zalotce można wytuszować dla podkreślenia efektu. Najlepszy efekt osiąga się, stosując tusz podkręcający ze szczoteczką o specjalnym kształcie (zwykle nieco wygiętą). Połączenie zalotki i tuszu podkręcającego daje zadowalające rezultaty nawet u kobiet, które naturalnie są proste, sztywne i niesforne.
CZY ZALOTKA NISZCZY RZĘSY?
Niektóre kobiety nie próbują podkręcać rzęs w obawie, że używanie zalotki niszczy rzęsy. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Wokół używania zalotki urosło przez lata kilka mitów, które mogą wywoływać niepokój. Mówi się, że można połamać nią włoski, osłabić je lub wręcz wyrwać; że można przyszczypnąć zalotką powiekę, co jest bardzo bolesne i skutkuje uszkodzeniem skóry. Wszystko jednak zależy od tego, czy przyrząd używany jest odpowiednio. Właściwe zastosowanie zalotki nie niszczy ani nawet nie osłabia rzęs. By przebiegło ono pomyślnie, trzeba jednak posługiwać się nią zgodnie z instrukcją. Przed użyciem warto zawsze sprawdzić, czy gumowe osłonki na końcówkach zalotki znajdują się na właściwym miejscu. Zakleszczenie rzęs między twardymi końcówkami bez osłonek może doprowadzić do połamania włosków.
Efekt podkręcenia rzęs zalotką nie jest długotrwały – utrzymuje się z reguły do pierwszego mycia twarzy lub demakijażu. Jednak podkręcanie tą metodą jest mniej inwazyjne niż wykonywanie zabiegu trwałej na rzęsy, do którego niezbędne jest użycie chemicznych preparatów.
Zalotki nie powinno się jednak używać zbyt często. Każda ingerencja jest bowiem szkodliwa, jeśli nie zachowa się w niej umiaru. Można to robić raz na kilka dni lub po prostu przy większych okazjach. Codzienne mechaniczne podkręcanie rzęs może je osłabić lub spowodować ich nadmierne wypadanie.
Kiedy po zbyt częstym używaniu zalotki zauważalne jest osłabienie rzęs, można wspomóc je preparatem wzmacniającym, np. serum, które stymuluje wzrost nowych włosków, a już istniejące wzmacnia poprzez odżywienie ich korzeni. Ważne, by preparat taki zawierał naturalne składniki o właściwościach nawilżających i regenerujących (np. biotyna, pantenol).
ZALOTKA ELEKTRYCZNA – JAK JĄ STOSOWAĆ?
Oprócz tradycyjnych zalotek, w niektórych drogeriach kupić można zalotki elektryczne. Czym się one charakteryzują? Elektryczna zalotka do rzęs różni się od zwykłej przede wszystkim tym, że jest podgrzewana. Wygląda także zupełnie inaczej – przeważnie przypomina maskarę (podłużny, plastikowy uchwyt z wąską końcówką podobną do szczoteczki od tuszu do rzęs), choć niektóre modele mają inną formę i posiadają zakleszczające się końcówki, jak zwykła zalotka. Bez względu jednak na kształt, po włączeniu zalotka termiczna nagrzewa się w miejscu kontaktu z włoskami. Co daje wyższa temperatura? Lepszy efekt – rzęsy pod wpływem ciepła lepiej się wyginają, a mocniejsze podkręcenie utrzymuje się przez dłuższy czas.
Jak używać podgrzewanej zalotki do rzęs? Jej stosowanie jest proste – zalotki z zaciskanymi końcówkami używa się tak samo jak zalotki tradycyjnej, tyle że trzeba ją wcześniej podgrzać. Do tego jednak wystarczy wcisnąć przycisk i poczekać kilka do kilkunastu sekund. Używanie zalotki podgrzewanej w kształcie maskary przypomina tuszowanie rzęs – wąską końcówką trzeba „zaczesywać” włoski ku górze, uważając jednak, by nie dotknąć nią powieki.
Czas nagrzewania zalotki elektrycznej może być różny, dlatego zawsze przed użyciem trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta.
Podgrzewana zalotka do rzęs jest bezpieczna pod warunkiem, że używa się jej zgodnie z instrukcją i nie stosuje zbyt często. Ingerencja termiczna osłabia włoski, dlatego z urządzenia tego powinno się korzystać raz na jakiś czas, np. na większe okazje.
Bibliografia:
- Aleksandra Szlachcic, Kinga Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, w: Kosmetologia estetyczna / 3 / 2014, vol.3
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf 20.01.2021. - Dr n. med. Monika Paul-Samojedny, Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków
http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_15_40-45.pdf 20.01.2021.
Autor: Justyna Gabrysiak-Kula
Konsultacja merytoryczna: lekarz Olga Krupa
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Video
Przedłużanie, tusz - co niszczy rzęsy?
Na pewno nie raz zastanawiałaś się nad tym czy prawidłowo dbasz o swoje rzęsy, np. czy doklejane rzęsy niszczą naturalne, lub czy tusz do rzęs szkodzi rzęsom? Wiele kobiet również zastanawia się czym zmywać makijaż. W poniższym filmie rozwiejemy wątpliwości związane z powyższymi tematami.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Zniszczone rzęsy po przedłużaniu: czy sztuczne rzęsy niszczą naturalne?
Przedłużanie i zagęszczanie rzęs pozwala nam cieszyć się efektem pięknie oprawionych oczu nawet do kilku tygodni. Tego typu zabiegi przeprowadzane są przez osoby z dużym doświadczeniem, początkujące kosmetyczki, a nawet amatorów.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Czy rzęsy odrastają i jak długo rosną - cykl wzrostu rzęs
Szybkość wzrostu rzęs uzależniona jest od genetyki danej osoby, oraz ogólnej kondycji organizmu – im osoba genetycznie bardziej predysponowana do posiadania wachlarza długich i gęstych rzęs, oraz im zdrowszy tryb życia prowadzi, tym rzęsy będą bardziej obfite, lśniące i intensywniej zabarwione. Rzęsy, podobnie jak włosy rosnące na głowie poddane, są cyklowi wzrostu dzielącemu się na fazy. Wyróżnia się trzy główne fazy wzrostu włosów i rzęs: anagen, katagen i telogen.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Budowa i funkcje rzęs
Rzęsy to nic innego jak włosy rosnące na powiekach, a włosy to zrogowaciałe, martwe, elastyczne włókna powstałe z komórek naskórka. U każdego człowieka powinno rosnąć 150-250 rzęs na górnej powiece i 50-150 rzęs na dolnej powiece. W przypadku ilości odbiegających od tych norm, mówi się o nieprawidłowości.
więcej