Czy stylizacja może powodować wypadanie rzęs?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Stylizacja rzęs jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających okolicę oka. Możemy korzystać z propozycji salonów oferujących przedłużanie rzęs metodą 1:1 , 2:1, trwałą rzęs, wklejanie rzęs na pasku czy też doczepianie kępek. Dzięki tym zabiegom spojrzenie nabiera głębi, a oko staje się wyraźniejsze. Jednak i tu pojawiają się pewne wątpliwości. Czy stylizacja niszczy rzęsy? Czy może je dodatkowo osłabić?
STYLIZACJA A WYPADANIE RZĘS
PRZEDŁUZANIE RZĘS METODĄ 1:1, 2:1
Zabieg ten polega na doklejaniu jednej lub też kilku sztucznych rzęsek, włosek po włosku, do naturalnych rzęs. W tym celu stosuje się odpowiedni klej, a długość sztucznych rzęs dobiera się w zależności od długości naturalnych włosków i efektu, jaki chcemy uzyskać. Przedłużone rzęsy wystarczają na okres ok. 4-6 tygodni i w tym czasie nie musimy stosować tuszu czy zalotki. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, by zapobiec zbyt szybkiemu wypadaniu rzęs. Z jednej strony taki zabieg może być bardzo wygodny i zaoszczędzić nam czas w codziennym makijażu. Z drugiej strony pojawiają się jego minusy. Jeśli podczas aplikacji sztucznych rzęs klej dostanie się do oka, może przyczynić się do wywołania stanu zapalnego. Źle przyklejone rzęsy mogą podrażniać powiekę i uszkadzać delikatną okolicę oka. Warto zwrócić uwagę, że każda dodana sztuczna rzęsa jest dodatkowym ciężarem dla mięśnia powieki górnej, jak również obciąża naturalne włoski, a to w konsekwencji może być przyczyną osłabienia, a nawet wypadania rzęs.
WKLEJANIE RZĘS W FORMIE KĘPEK
Zabieg ten wykonuje się w salonach kosmetycznych lub też w domowym zaciszu. Polega on na wklejeniu między naturalne rzęsy pojedynczych włosków sklejonych w formie kępek. Efekt utrzymuje się do momentu wykonania demakijażu oka, niemniej jednak nieumiejętne wykonanie takiej stylizacji lub też źle zrobiony demakijaż mogą przyczynić się do uszkodzenia naturalnych rzęs. Nieprawidłowe wklejanie kępek również może być przyczyną wypadania rzęs.
DOKLEJANIE RZĘS NA PASKU
W tej metodzie stylizacji stosuje się sztuczne rzęsy umieszczone na cienkim pasku, który pokrywa się niewielką ilością kleju i aplikuje na powiece blisko linii rzęs. Trwałość takiej stylizacji jest krótka, a nawet jednorazowa. Należy pamiętać o odpowiednim demakijażu okolicy oka i delikatnym usuwaniu sztucznych rzęs. W przeciwnym razie może dojść do wyrwania naturalnych rzęs czy też podrażnienia powieki.
TRWAŁA RZĘS
Zabieg ten jest alternatywą do stosowania zalotki i polega na podkręceniu naturalnych rzęs pokrytych preparatem do trwałej ondulacji przy pomocy małego wałeczka. Efekt utrzymuje się od miesiąca do dwóch, jednak substancje chemiczne zawarte w preparacie do trwałej rzęs mogą zmienić strukturę włosków, osłabić je oraz podrażnić gałkę oczną. Konsekwencją jest wypadnie rzęs.
DLACZEGO RZĘSY WYPADAJĄ?
Najczęstszą przyczyną wypadania rzęs jest ich osłabienie. Może ono wynikać z wielu powodów, ale może się do niego przyczynić również stylizacja rzęs. Każdy z wyżej wymienionych zabiegów posiada plusy i minusy. Warto się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy ponosić konsekwencje naszych wyborów?
JAKIE SĄ INNE PRZYCZYNY WYPADANIA RZĘS
Inne przyczyny wypadania rzęs mogą również wynikać z aplikacji sztucznych rzęs pomimo ograniczeń, czy też braku higieny w salonie, w którym wykonujemy zabieg. Wszelkie narzędzia stosowane w celu stylizacji powinny być dezynfekowane i sterylizowane. Niestety brak zastosowania się do warunków bezpieczeństwa może powodować wiele groźnych efektów ubocznych. Dlatego tak ważne jest podejmowanie świadomych decyzji. Jeśli zrezygnujemy z wyżej wymienionych metod upiększania okolicy oka lub też w znacznym stopniu je ograniczymy, zmniejszymy ryzyko osłabienia, a nawet wypadania naturalnych rzęs.
kosmetolog Anita Kobus
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Zniszczone rzęsy po przedłużaniu: czy sztuczne rzęsy niszczą naturalne?
Przedłużanie i zagęszczanie rzęs pozwala nam cieszyć się efektem pięknie oprawionych oczu nawet do kilku tygodni. Tego typu zabiegi przeprowadzane są przez osoby z dużym doświadczeniem, początkujące kosmetyczki, a nawet amatorów.
więcej
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Video
4 wskazówki jak wzmocnić i odżywić rzęsy
Z tego filmu dowiesz się jak wzmocnić swoje rzęsy, czyli jak zregenerować rzęsy oraz jak je odżywić poprzez codzienne dobre praktyki. Ekspert zdradzi również po jakie produkty w diecie sięgać, by zadbać o swoje rzęsy, oraz czego koniecznie przestrzegać w czasie kuracji mającej na celu poprawę kondycji naszych rzęs.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Czy rzęsy odrastają i jak długo rosną - cykl wzrostu rzęs
Szybkość wzrostu rzęs uzależniona jest od genetyki danej osoby, oraz ogólnej kondycji organizmu – im osoba genetycznie bardziej predysponowana do posiadania wachlarza długich i gęstych rzęs, oraz im zdrowszy tryb życia prowadzi, tym rzęsy będą bardziej obfite, lśniące i intensywniej zabarwione. Rzęsy, podobnie jak włosy rosnące na głowie poddane, są cyklowi wzrostu dzielącemu się na fazy. Wyróżnia się trzy główne fazy wzrostu włosów i rzęs: anagen, katagen i telogen.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Budowa i funkcje rzęs
Rzęsy to nic innego jak włosy rosnące na powiekach, a włosy to zrogowaciałe, martwe, elastyczne włókna powstałe z komórek naskórka. U każdego człowieka powinno rosnąć 150-250 rzęs na górnej powiece i 50-150 rzęs na dolnej powiece. W przypadku ilości odbiegających od tych norm, mówi się o nieprawidłowości.
więcej