Męskie włosy – mycie, pielęgnacja i stylizacja
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.
W ostatnich latach dużo się zmieniło w podejściu panów o dbanie wyglądu zewnętrznego. Rynek kosmetyczny bardzo się otworzył na męskie potrzeby. Obecnie oprócz podstawowych kosmetyków do golenia i mycia coraz częściej posiadają cały szereg preparatów do pielęgnacji i stylizacji. Półki w sklepach uginają się pod naciskiem różnorakich substancji do dbania o swój wizerunek. Ale jak się w tym odnaleźć? Jak zastosować produkty i kiedy? Co to jest pielęgnacja i stylizacja i co jest tak naprawdę istotne?
Na takie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule, podając kilka prostych kroków/zasad, które moim zdaniem są najważniejsze by mieć dobry „start” do dbania o włosy i skórę głowy.
Nasza skóra głowy i włosy codziennie narażone są na urazy mechaniczne, czynniki atmosferyczne typu smog, brud, kurz i atak wolnych rodników. Dlatego najważniejszym procesem w zdrowym, dobrym wyglądzie jest pielęgnacja. Jednym z głównych składników pielęgnacji jest mycie skóry głowy i włosów. Wydawałoby się, że jest to najprostsza i najbardziej błacha czynność do wykonania. Otóż nic bardziej mylnego. Prowadząc warsztaty dla klientów i rozmawiając z nimi w codziennej pracy, okazuje się że sprawia najwięcej problemów. Jest zazwyczaj nieprawidłowo wykonywana, co w wielu przypadkach pociąga za sobą nieprzyjemne skutki typu podrażnienia skóry głowy czy brak sprężystości we włosach.
Pierwszy krok – mycie włosów, jak w odpowiedni sposób umyć skórę głowy i włosy?
Pamiętaj o tym jak bardzo ważna jest temperatura wody. Ani gorąca ani zimna woda nie służy Twoim włosom. Zbyt wysoka temperatura sprzyja rozszerzeniu łuski włosa co w efekcie pozbawia blasku i powoduje matowienie włosów. Gorąca woda przyspiesza również produkcje sebum co powoduje szybsze przetłuszczanie się skóry głowy. Natomiast zbyt zimna woda powoduje że łuski włosa w ogóle się nie rozchylają i wartościowe składniki szamponów czy odżywek nie są w stanie wniknąć w strukturę włosa.
Ustaw letnią wodę, zmocz włosy, następnie wylej odrobine szamponu na rękę. Rozetrzyj produkt w dłoniach. Nanieś na głowę i zacznij masować opuszkami palców po całej objętości, skupiając się przede wszystkim na porządnym oczyszczeniu skóry głowy. Spowoduje to odblokowanie porów i twój włos będzie mógł oddychać w pełni :). Spływająca piana umyje resztę. Czynność powtórz dwa razy. Pierwsze mycie usuwa zabrudzenia, drugie zaś odżywia i pielęgnuje.
Co dalej?
Proces mycia zamyka zastosowanie odżywki. Szampon głęboko oczyszcza, wymiata zabrudzenia, odżywka wkłada do niego składniki odżywcze, zmiękczające i nabłyszczające. Odżywkę nakładaj zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż wszystko zależy od posiadanego preparatu. Są produkty do spłukiwania od razu po nałożeniu, do kilkuminutowego trzymania, jak również lekkie lotiony bez spłukiwania.
W przypadku posiadania odżywki do spłukiwania, użyj ciepłej wody, na koniec by uszczelnić łuskę przepłucz włosy chłodniejszym strumieniem wody.
Po zakończonym myciu odsącz delikatnie wodę ręcznikiem. Mocne tarcie jest urazem mechanicznym, które odbije się na ich zdrowym wyglądzie. Używaj do tego ręcznika 100% bawełny.
Jeżeli używasz suszarki lub innego źródła ciepła do stylizacji, na koniec przesusz zimnym powietrzem. Gorący podmuch powietrza i wysoka temperatura z innych urządzeń ponownie rozchyla nam łuskę włosa, co sprzyja niszczeniu. Łuska włosa staje się porowata, a wszystkie zanieczyszczenia wchodzą do środka.
Jak często można myć włosy męskie ?
Nie ma tu żadnej reguły. Zależy to od indywidualnych preferencji. Częstotliwość mycia głowy dopasowujemy w zależności od trybu życia, rodzaju włosów i posiadanej fryzury.
Osobiście preferuję codzienne mycie skóry głowy i włosów. Każdego dnia wrzucamy na siebie dawkę zanieczyszczeń ze świata zewnętrznego, oparów, zapachów z kuchni, restauracji, dym tytoniowy czy większa ilość potu prowadząc aktywność fizyczną. Zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi myciami, prowadzą do kumulacji wszystkich zabrudzeń i sebum, co powoduje działanie szkodliwe. Oczyszczanie jest najważniejszym elementem. To ono przygotowuje włos do dalszych działań i ułatwia stylizację.
Jak wybrać odpowiednią pielęgnację? Czy włosy męskie wymagają innej pielęgnacji niż damskie?
Obecnie na rynku dostępne są kosmetyki dedykowane specjalnie dla mężczyzn. Niejednokrotnie są droższe niż kosmetyki dla kobiet. Wydawałoby się że różni je tylko zapach czy opakowanie. Czy są w nich jakieś spektakularne różnice? Otóż są :).
Pomiędzy skórą damską i męską występują duże różnice w budowie. Skóra męska jest zdecydowanie grubsza. Chociażby z tego powodu kosmetyki do pielęgnacji w składzie są bardziej aktywne, co może podrażniać skórę kobiety, a damskie mogą być zbyt delikatne by dokładnie oczyścić męską skórę głowy. Jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne co powoduje mniejszą ilość filtrów UV w składzie produktu. I jeden z ważniejszych elementów czyli pH skóry, które ma odczyn kwaśny, a u mężczyzn jest dużo niższe . Z tego możemy wywnioskować że lepiej dobierać produkty dedykowane danej płci.
Czyli jakie kosmetyki ma kupić mężczyzna?
Oczywiście wszystko zależy od konkretnych marek i preparatów. Jedne różnią się zapachem inne składem. Będziesz z pewnością potrzebował dobrego szamponu i odżywki. Istotnym jest by dobrać kosmetyk do swoich potrzeb, jakości włosa, jego tekstury i dolegliwości takimi jak na przykład wypadanie włosów czy przetłuszczająca się skóra głowy. Pomijaj produkty 2w1, które maja funkcję żelu pod prysznic. Takie preparaty działają wysuszająco i podrażniają naskórek. Przy aktywnym trybie życia i codziennym myciu skorzystaj z preparatów nawilżających, do cienkich i delikatnych włosów możesz stosować kosmetyki z witaminami o działaniu wzmacniającym. Na nadmierne przetłuszczanie na pułkach z pewnością znajdziesz produkty kontrolujące wydzielanie sebum, natomiast gdy masz problem z łysieniem typu męskiego, najlepszym wyborem będą kosmetyki przeciw wypadaniu włosów.
Gdy kupiłeś odpowiednie dla siebie produkty i zmieniłeś nawyki w myciu/oczyszczaniu skóry głowy, warto jeszcze udać się do stylisty/fryzjera by upiększył Twój wkład w idealny wizerunek. Dobrze dobrana fryzura to nasza wizytówka i jest „kropką nad i” w naszej pielęgnacji. Dobrze i często strzyżone włosy to zdrowe włosy ;). Wszystkie te zabiegi są idealna podkładką pod stylizację. Stylizacja to wykończenie i udekorowanie naszej fryzury. Wypielęgnowany włos już dużo nie potrzebuje, a nadmiar produktów do stylizacji może tylko spowodować niepotrzebne obciążenie włosów po całej długości. Do wyboru mamy całą paletę. Woski, które dają mocny połysk. Żele i gumy do stosowania na mokre i suche włosy dające mocne i sztywne efekty. Pasty, które nadają matowy naturalny wygląd, pianki zwiększające objętość i lakiery utrwalające całość fryzury o różnym stopniu usztywnienia.
To co wybierzesz zależy od Ciebie i Twojego stylisty. Nie bój się kombinować, testować i zmieniać wygląd. To wszystko stworzone jest dla nas i naszych potrzeb. Mini metamorfozy są potrzebne dla lepszego samopoczucia, ale pamiętaj że najważniejsza jest pielęgnacja i proces mycia skóry głowy i włosów. W dużej mierze od tego zależy dobry zdrowy wygląd. Wszystko w Twoich rękach.
Fryzjer – stylista Małgorzata Majak
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Fryzury męskie po 40-stce
Nieodłącznym elementem życia jest czas, który biegnie nieubłaganie i nie da się go zatrzymać. Pomijając refleksje stricte egzystencjonalne, które dopadają nas wraz z jego upływem, to jednak centralne miejsce w naszej głowie zajmuje kompleks wieku i zmiany w wyglądzie zewnętrznym.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Cztery pory roku kontra męskie włosy
Jaki wpływ mają pory roku i zmiany klimatu na kondycję włosów męskich? Wiosna, Lato, Jesień, Zima - cztery pory roku, a każda z nich rządzi się innymi (swoimi) prawami. W każdej z nich organizm ma inne wymagania i potrzeby. Zmiany pogodowe odczuwa większość z nas. Nic dziwnego, w momencie gdy co parę miesięcy całkowicie zmienia się pogoda. Duże skoki temperatur, wiatr, wilgotność, promienie słoneczne czy opady deszczu wpływają na nasze funkcjonowanie każdego dnia. To pory roku warunkują w co się ubierzemy, jak spędzimy wolny czas, jak dbamy o swoje ciało, czy jakie potrawy zagoszczą na naszych stołach. Jeżeli w naturze pojawią się jakieś odstępstwa i zmiany, automatycznie zaburza to nasz rytm funkcjonowania. Jeżeli więc nasze życie jest tak bardzo zależne od pór roku, to jak mogłoby to nie mieć wpływu na wygląd naszej skóry czy włosów?
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Czy urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wypadanie włosów męskich?
Włosy i stworzona z nich fryzura są naszą wizytówką. Z uwagi na ten fakt przywiązujemy dużą wagę do ich wyglądu. Lśniące, zdrowe i gęste włosy to marzenie wielu osób bez znaczenia na płeć. Dlatego kupujemy magazyny modowe, czytamy artykuły, na stronach internetowych szukamy wiedzy jak polepszyć ich jakość i cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szperamy z nadzieją odnalezienia „magicznej pigułki”, ale już na wstępie zaznaczę, że takowa nie istnieje.
więcej