Męskie włosy – charakterystyka

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Włosy – niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę „włos”? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.

Baner

RODZAJE WŁOSÓW

Dzielimy włosy na długie, krótkie i meszkowate. Do włosów długich należy owłosienie głowy, brody, pach i organów płciowych. Do włosów krótkich zaliczamy brwi, rzęsy, owłosienie nozdrzy i uszu. Cienki i miękki meszek pokrywa resztę skóry, z wyjątkiem wnętrza dłoni, podeszew stóp i warg.

MIESZEK WŁOSOWY 

Włosy powstają w bardzo złożonych pod względem budowy i funkcji strukturach zwanych mieszkami włosowymi. Są to małe woreczki – zagłębienia w postaci lejka, sięgające aż do skóry właściwej, z którego wyrasta włos. Mieszki włosowe tworzą się już w trzecim miesiącu życia płodowego.

BUDOWA WŁOSA 

Każdy włos składa się z trzech warstw:

  • zewnętrznej – osłonki – zbudowana jest z ułożonych dachówkowato warstw łusek. Łuski są ze sobą połączone substancją spajającą. Łuski osłonki włosa są u Europejczyków przezroczyste, a u Azjatów i Afrykanów zawierają pigment,
  • środkowej – warstwa korowa, która znajduje się pod osłonką,
  • wewnętrznej – rdzenia który zbudowany jest z komórek tworzących gąbczasta masę.

SKŁAD CHEMICZNY WŁOSA

Głównym składnikiem włosów jest keratyna, dzięki której włosy są odporne na zrywanie, elastyczne i sprężyste. Jest to białko posiadające między innymi siarkę oraz około 18 aminokwasów. Oprócz tego, w strukturze włosa, są także:

CYKL WŁOSOWY

W każdym mieszku występują kolejno po sobie okresy: wzrostu włosa (anagenu), inwolucji mieszka (katagenu) i spoczynku (telogenu), a ich naprzemienne pojawianie się zostało nazwane cyklem włosowym.

Uważa się, że w ciągu życia człowieka mieszek może przechodzić cykl włosowy średnio 20 -30 razy. Długość trwania poszczególnych faz jest zmienna, różni się w zależności od płci i okolicy ciała. Zazwyczaj przyjmuje się, że anagen wynosi 2 -7 lat (średnio 3 -4 lata), katagen – kilka tygodni (ok. 2), a telogen – kilka miesięcy (2-4).

PARĘ CIEKAWOSTEK!

  • włos rośnie około 0,35 mm na dobę, a 12 mm w przeciągu jednego miesiąca,
  • życie pojedynczego włosa może trwać nawet 7 lat,
  • włosy najszybciej rosną latem, podczas snu, a także między 16., a 24. rokiem życia.

CZY MĘSKIE WŁOSY RÓŻNIĄ SIĘ OD DAMSKICH?

Wbrew różnym opiniom nie różnimy się od siebie zbyt mocno. To, co nas różni, to forma pielęgnacji wspominanej już we wcześniejszym artykule, jak również zabiegów upiększających i chemicznych, takich jak np. koloryzacja.

Wszyscy na całym świecie przywiązujemy wagę do ich pielęgnowania, a wzrost włosa działa tak samo u obydwu płci. Różnice pojawiają się u przedstawicieli różnych państw. To aspekt genetyczny, miejsce z którego pochodzimy, nasz klimat i rasa warunkują barwę owłosienia i jego teksturę. A różnice w wyglądzie i sposobach pielęgnowania włosów są zależne od kultury i mody.

KSZTAŁT, STRUKTURA I MODELOWANIE WŁOSÓW MĘSKICH

Czy modelowanie/ stylizacja włosów musi być ciężka i męcząca.
Oczywiście, że nie :). Wszystko jest kwestią sklasyfikowania rodzaju włosa, co pozwoli ustalić jaki rodzaj fryzury jest najbardziej odpowiedni i zakończy „walkę”, ułatwiając dobór kosmetyku.

Wyróżniamy włosy proste, faliste, kręcone i kędzierzawe. Struktura prosta i falista daje nam większe możliwości w doborze strzyżenia. Włos będzie podatny na nasz wytwór wyobraźni i możemy szaleć poczynając od krótkich, klasycznych fryzur, kończąc na awangardowych, dłuższych stylizacjach. Nieco większy problem mamy z włosami kręconymi i kędzierzawymi. Ten włos z reguły sprawia wrażenie bardziej suchego i matowego. Mocno się puszy i niekoniecznie nas słucha ;). W tym przypadku to już kwestia wyboru i możliwości. Najlepiej byłoby zaakceptować ich wygląd i dobrać fryzurę tak, by pomóc im w skręcie. Na przykład, krótko ostrzyżone boki i kręcona dłuższa góra, pozostawienie nieco dłuższych na całej objętości głowy, a do tego dobór mleczka do teksturyzacji skrętu. Alternatywą jest bardzo mocne skrócenie/ zgolenie włosówtak, by skręt nie był widoczny. Możliwy jest też oczywiście wybór dowolnej fryzury, co wiąże się jednak z codziennym prostowaniem. Można też wykonać zabieg chemicznego prostowania, który pozwoli utrzymać włosy bez skrętu na kilka miesięcy.

Panowie, możliwości jest tyle ilu mężczyzn na tym świecie :). Dlatego tak ciężko jest to opisać w pigułce. Fryzura będzie komfortowa tylko wtedy gdy dobierzemy ją do waszego tryby/ stylu życia, wykonywanej pracy/ zajmowanego stanowiska, jak i możliwości włosowych na głowie. Sądzę, że każdy z Was osobno potrzebuje konsultacji tak,  żeby „uszyć styl i fryzurę na miarę”. Zachęcam do korzystania ze specjalistów/ berberów/ fryzjerów, którzy będą pomocni w tym pierwszym kroku do łatwiejszej stylizacji.

Piśmiennictwo:

[1] Informacje oparte na podstawie książki „Fryzjerstwo, podręcznik do nauki zawodu” G. Buhmann, I Feigel, B. Friedewold, B. Jung, A. Strecker, B. Wiggelingoff – tytuł oryginalny: („Haunt und Haar”)

[2] Wypowiedzi i artykuły dr med. Urszuli Kozłowskiej, specjalisty dermatologa, http://doctormed.pl/info/uroda/wlosy-budowa/ dostęp z dnia: 24.04.2019

Poznaj linię produktów

Mężczyzna

Zawierają innowacyjną formułę
Inno-Bimexinum™ dla potrójnego działania:

  • powstrzymują wypadanie włosów
  • zagęszczają włosy
  • wzmacniają włosy
Więcej

Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Fryzury dla mężczyzn - jak ukryć zakola ?

Atrybutem urody dla wielu mężczyzn jest obfita i bujna czupryna. Niektórym ciężko jest zaakceptować fakt wypadania włosów, zwłaszcza jeśli powoduje pojawienie się zakoli czy łysiny na czubku głowy.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Zarost męski - włosy i broda, moda czy uroda? Czy włosy na głowie i zarost mają na siebie wpływ?

Od zarania dziejów męska broda była nieodłącznym elementem wyglądu mężczyzny. Broda - czyli zarost na twarzy występujący głównie u mężczyzn. Pierwotnie zarost ten miał służyć jako ochrona przed zimnem, z czasem jednak zmieniał swoje znaczenie. Patrząc na przebieg historyczny, niejednokrotnie był symbolem męskości i siły, wysokiego statusu społecznego i zamożności, co przeplatało się z czasami gdy kojarzyła się ona z mężczyzną niechlujny i biednym. Broda zawsze wzbudzała duże kontrowersje, a golenie jej było niejednokrotnie formą kontroli w większości zhierarchizowanych instytucji takich jak np. klasztory czy wojsko.

więcej

Artykuły

Mężczyźni

Obrazek wyróżnijacy

Fryzury męskie po 40-stce

Nieodłącznym elementem życia jest czas, który biegnie nieubłaganie i nie da się go zatrzymać. Pomijając refleksje stricte egzystencjonalne, które dopadają nas wraz z jego upływem, to jednak centralne miejsce w naszej głowie zajmuje kompleks wieku i zmiany w wyglądzie zewnętrznym.

więcej