Czy urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne mają wpływ na wypadanie włosów męskich?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Włosy i stworzona z nich fryzura są naszą wizytówką. Z uwagi na ten fakt przywiązujemy dużą wagę do ich wyglądu. Lśniące, zdrowe i gęste włosy to marzenie wielu osób bez znaczenia na płeć. Dlatego kupujemy magazyny modowe, czytamy artykuły, na stronach internetowych szukamy wiedzy jak polepszyć ich jakość i cieszyć się wspaniałym wyglądem. Szperamy z nadzieją odnalezienia „magicznej pigułki”, ale już na wstępie zaznaczę, że takowa nie istnieje.
Na kondycję Twoich włosów mają wpływ odpowiednio dobrane kosmetyki takie jak szampony, odżywki, maski i dobrze dobrane produkty do stylizacji włosów. Aczkolwiek to nie wszystko. Problemy takie jak łysienie, wypadanie czy siwienie włosów tyczą się sporego grona mężczyzn i mają na to wpływ czynniki genetyczne. Na to nic nie poradzimy. Za to mamy duży wpływ na jakość włosów – jest to już składowa całego trybu życia i funkcjonowania. Chodzi tu również o urazy mechaniczne i czynniki zewnętrzne.
Przyjrzyjmy się im bliżej.
CO TO SĄ URAZY MECHANICZNE WŁOSÓW?
Generalnie urazy to wpływ działania mechanicznego, w skutek czego dochodzi do mniej lub bardziej trwałych zniszczeń.
Nadmierne stosowanie urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę, niewłaściwe i zbyt częste stosowanie zabiegów chemicznych, częste zmiany koloru lub niewłaściwe rozczesywanie włosów mogą spowodować radykalne zmiany w wyglądzie naszych włosów.
Najczęstszym uszkodzenie mechanicznym w przypadku mężczyzn jest nieodpowiednie wycieranie włosów po umyciu. Szorowanie ręcznikiem po głowie powoduje ich splątanie (kołtuny). W wyniku takiego działania mamy bardzo utrudnione ich rozczesywanie. Wtedy grzebień czy szczotka stają się „włosowym” wrogiem, ponieważ szarpiemy łuskę włosa co powoduje jej przerwanie.
Następnym elementem destrukcji włosa jest używanie zbyt wysokiej temperatury lub nieodpowiedniego sprzętu do suszenia lub modelowania/stylizowania fryzury.
Zbyt częste zabiegi rozjaśniania, koloryzacji, trwałego skręcania lub prostowania, również wpływają destruktywnie na ich kondycję. Są to urazy mechaniczne pod wpływem zabiegów chemicznych.
CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE JAKO URAZY FIZYCZNE WŁOSÓW
Czynnikami zewnętrznymi działającymi destruktywnie na łuskę są po prostu czynniki atmosferyczne.
Żyjemy w bardzo zmiennym klimacie, dlatego Wasze „czupryny” co chwila borykają się z takimi zmiennymi jak :
1. Wiatr, który plącze włosy
2. Słońce, czyli promieniowanie UV, które działa jak naturalny rozjaśniacz wysuszając je nadmiernie
3. Deszcz, który spłukuje z włosów nałożona ochronę w postaci odpowiednich środków do stylizacji. Z nieba nie kapie nam czysta woda, są to krople brudu i zanieczyszczeń
4. Mróz, który łamie i elektryzuje źle zabezpieczone końcówki, czy sól morska, która osadza się w formie kryształków na włosach i niszczy ich powierzchnię.
Czytając wyżej wymienione czynniki negatywnie wpływające na strukturę naszych włosów, nasuwa się tylko jedno pytanie.
JAK MAM ZADBAĆ O WYGLĄD SWOICH WŁOSÓW, SKORO NISZCZY JE PRAWIE WSZYSTKO CO MNIE OTACZA?
Otóż odpowiedź jest prosta. Ochrona, odpowiednia stylizacje i pielęgnacja.
A oto parę przydatnych kroków:
1. Dobierz odpowiedni do swojego rodzaju włosów szampon i odżywkę i stosuj według zaleceń producenta.
2. Przy myciu włosów stosuj wodę o niezbyt wysokiej temperaturze, masując skórę opuszkami palców.
3. Nie szoruj włosów po umyciu, osuszaj lekko ręcznikiem, wyciskaj wodę.
4. Jeśli suszysz włosy suszarką, upewnij się że sprzęt nie ma „20 lat”. Jeśli grzałka nie pracuje poprawnie, to może wydzielać zbyt wysoką temperaturę.
5. Jeżeli używasz bardzo ciepłego powietrza, to po ukończeniu suszenia przesusz włosy zimnym powietrzem do totalnego schłodzenia. Proces ten domknie łuskę włosa i czynniki zewnętrzne będą miały utrudnione „wtargnięcie” do środka, co zminimalizuje uszkodzenia.
6. Jeżeli prostujesz włosy prostownicą lub kręcisz lokówką, to po umyciu włosów zastosuj preparaty zabezpieczające prze działanie wysokiej temperatury i wysusz porządnie suszarką. Nie prostujemy/ kręcimy włosów na mokro.
7. W zabiegach chemicznych oddaj się doświadczeniu swojego stylisty.
8. Przed słońcem, wiatrem, deszczem możesz chronić swoje włosy nakładając środki do stylizacji z filtrem. Jeśli lubisz sypkie i delikatne włosy, wystarczy odrobina naturalnego olejku, który stworzy parasol ochronny przed promieniowaniem UV.
9. W przypadku mocnego nasłonecznienia czapka/kapelusz jako dodatkowa ochrona nie zaszkodzi.
10. Przed wyjściem na mróz, upewnij się że Twoje włosy są kompletnie suche.
11. Wychodząc z mokrą głową zatoki dadzą szybko o sobie znać, a woda we włosie zamarznie i zniszczy go po całej jego długości, narażając życie cebulki, co w efekcie może spowodować nadmierne wypadanie włosów.
12. Zażywając kąpieli w słonych wodach pamiętaj by po każdym opuszczeniu zbiornika wypłukać sól z włosów i ciała. Unikniesz wysuszenia i wypalenia.
Są sprawy na które kompletnie nie masz wpływu…. Zostaw je. Zajmij się tym, na co masz wpływ.
Owocnej pielęgnacji!
Fryzjer – stylista Małgorzata Majak
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - mycie, pielęgnacja i stylizacja
Każdy z nas chciałby mieć zdrowe, piękne lśniące włosy. Są one wizytówką zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet codzienna pielęgnacja i stylizacja to standardowe zabiegi, to dla mężczyzn jest już absorbującym i niekoniecznie ważnym elementem dnia.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Fryzury dla mężczyzn - jak ukryć zakola ?
Atrybutem urody dla wielu mężczyzn jest obfita i bujna czupryna. Niektórym ciężko jest zaakceptować fakt wypadania włosów, zwłaszcza jeśli powoduje pojawienie się zakoli czy łysiny na czubku głowy.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Męskie włosy - charakterystyka
Włosy - niegdyś pełniące głównie rolę ochronną skóry przed czynnikami zewnętrznymi i urazami, dzisiaj są najczęściej ozdobą, która dodaje nam pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Wraz z rozwojem gatunku nastąpił zanik owłosienia, ale nie całkowity. W miejscach w których pozostał, nadal pełni rolę ochronną przed potem, kurzem, gorącem czy promieniowaniem słonecznym. Tak wiele o włosach mówimy i piszemy, ale co to jest tak naprawdę "włos"? Jaka jest jego budowa, właściwości fizyczne czy proces wzrostu? Nadszedł czas na odrobinę teorii, w lekkiej i zrozumiałej formie, aby rozwiać wątpliwości i mity, które narosły wokół włosów.
więcej
Artykuły
Mężczyźni
Cztery pory roku kontra męskie włosy
Jaki wpływ mają pory roku i zmiany klimatu na kondycję włosów męskich? Wiosna, Lato, Jesień, Zima - cztery pory roku, a każda z nich rządzi się innymi (swoimi) prawami. W każdej z nich organizm ma inne wymagania i potrzeby. Zmiany pogodowe odczuwa większość z nas. Nic dziwnego, w momencie gdy co parę miesięcy całkowicie zmienia się pogoda. Duże skoki temperatur, wiatr, wilgotność, promienie słoneczne czy opady deszczu wpływają na nasze funkcjonowanie każdego dnia. To pory roku warunkują w co się ubierzemy, jak spędzimy wolny czas, jak dbamy o swoje ciało, czy jakie potrawy zagoszczą na naszych stołach. Jeżeli w naturze pojawią się jakieś odstępstwa i zmiany, automatycznie zaburza to nasz rytm funkcjonowania. Jeżeli więc nasze życie jest tak bardzo zależne od pór roku, to jak mogłoby to nie mieć wpływu na wygląd naszej skóry czy włosów?
więcej