Co wpływa na długość rzęs?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
TRADYCJA PODKREŚLANIA DŁUGICH RZĘS
Każda kobieta marzy o pięknych, gęstych i długich rzęsach. Od starożytności kobiety dbały o swój wygląd i podkreślały urodę oczu nakładając naturalny tusz do rzęs z węgla lub sadzy połączonej z miodem lub oliwą. Egipskie freski kojarzą nam się ze smukłymi postaciami o długich, czarnych rzęsach. Osoby o długich, czarnych rzęsach były kojarzone z wyższymi sferami, a moda na ich tuszowanie rozprzestrzeniła się na pozostałe cywilizowane kraje starożytne i można powiedzieć, że trwa do dzisiaj.
FAKTY NA TEMAT RZĘS
Źródła podają, że u ludzi przeciętnie rzęsy rosną 100-150 dni – na górnej powiece znajduje się 150-250 rzęs, a na dolnej 50-150 rzęs. W sumie daje nam to 200-400 rzęsna jednym oku, czyli 400-800 rzęs na obu oczach. Z prostego matematycznego równania wynika, że nikt nie powinien się martwić, jeśli przy wieczornym demakijażu, na płatku kosmetycznym zobaczy nawet 8 rzęs. W szczególności silne tuszowanie rzęs, powodujące ich sklejanie, skutkuje zatrzymywaniem ich opadania z powieki, aż do zmycia makijażu. Rzęsy powieki górnej są dłuższe – osiągają 8-12mm, a rzęsy powieki dolnej 6-8mm. Główną rolą spełnianą przez rzęsy jest ochrona oka przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniami, a także, np. zbyt intensywnym światłem. To suche fakty. Ale co tak naprawdę wpływa na długość rzęs?
GENY A TRYB ŻYCIA
Zasadniczy wpływ na wygląd rzęs mają geny. Każdy organizm ludzki ma w nich zaprogramowaną ilość, długość, żywotność i wytrzymałość rzęs. Wszystko są to parametry potencjalnie do uzyskania dzięki właściwemu trybowi życia – diecie, stanu zdrowia, nie narażaniu na szkodliwe czynniki zewnętrzne – jak i przez unikanie uszkodzeń mechanicznych (wyrywanie, wykruszanie), termicznych (podkręcanie rzęs na ciepło) i chemicznych (kosmetyki o niewłaściwym składzie, kleje).
Dieta bogata w witaminy A, B, C, E i H (Biotynę), mikroelementy wspierające wzrost włosów – przede wszystkim miedź, cynk, żelazo, ale także selen w odpowiedniej ilości oraz nasycone kwasy tłuszczowe, znakomicie wspierają wzrost i siłę rzęs. Kondycja organizmu ma także wpływ na intensywność barwy włosów i rzęs – osoba prowadząca zdrowy tryb życia będzie miała rzęsy o bardziej intensywnym, żywym kolorze niż osoba o takich samych predyspozycjach, ale nie dbająca o zdrowie i właściwą dietę.
TECHNIKI UPIĘKSZAJĄCE RZĘSY
Osoba o długich gęstych rzęsach zazwyczaj chce poprawić wygląd rzęs, stosując kosmetyki pogrubiające i wydłużające optycznie, a także zalotki – tradycyjnej, elektrycznej lub termicznej. Udane dopasowanie kosmetyku może zdziałać cuda, nawet u osoby o krótkich i rzadkich rzęsach, ale już stylizacja zalotkami nie powinna odbywać się na słabych i delikatnych rzęsach.
STYMULACJA WZROSTU RZĘS
To, jak długie rzęsy mają szanse urosnąć u danej osoby, wynika z dwóch czynników: tempa wzrostu rzęs oraz długości cyklu włosowego w przypadku rzęs – u osób o długich i gęstych rzęsach, rzęsy rosną szybko i wypadają powoli, a u osób o krótkich i rzadkich rzęsach ich porost jest powolny, a wypadanie i zastępowanie nowymi następuje nawet dwa razy szybciej niż u osób o długim cyklu wzrostu rzęs.
Odżywki do rzęs stosowane zewnętrznie na powiekę mają za zadanie stymulację wzrostu rzęs głownie poprzez wydłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosa/rzęsy. Organizm uzyskuje zewnętrzny bodziec do zatrzymania rzęs dłużej na powiece, dzięki czemu zwiększa się zarówno ich długość, jak i gęstość.
PODSUMOWANIE
Innymi słowy – aby mieć długie rzęsy, najlepiej zdać się na siłę genów i wykorzystać potencjał w nich drzemiący, poprzez odpowiedni tryb życia i właściwe zachowania pielęgnacyjne. Na szczęście w dzisiejszych czasach, również osoby o delikatnych, krótkich i rzadkich rzęsach, mają możliwość dodatkowej ich stymulacji, poprzez stosowanie preparatów stymulujących ich wzrost albo wydłużających i pogrubiających optycznie.
Trycholog Tomasz Kochańczyk
Poznaj produkty z linii Biotebal
Centrum zdrowego włosa. Pozostałe artykuły
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Dlaczego rzęsy wypadają po zaprzestaniu stosowania odżywki?
Popularność zabiegów upiększających i odmładzających nieustannie rośnie – zarówno wykonywanych profesjonalnie w specjalistycznych gabinetach, jak i wykonywanych w domu. Dostępność urządzeń i preparatów kosmetycznych jest coraz większa, coraz szersza jest także oferta rynkowa. Wybierając dany produkt, należy wziąć pod uwagę nie tylko działanie doraźne, ale także długotrwałe. Innymi słowy, należy zweryfikować kiedy pojawią się pierwsze efekty. A także, co i jak szybko stanie się po zaprzestaniu stosowania danego produktu?
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Co jest dobre na porost i wzmocnienie rzęs, czyli składniki aktywne w odżywkach
Kompleksowe działanie dobrych odżywek do rzęs zależy przede wszystkim od ich składu. Oprócz substancji tworzących preparat i wypływających na jego formułę, znajdziemy składniki aktywne, dzięki którym rzęsy będą długie, piękne i zdrowe. Zobacz, jakie składniki aktywne powinna zawierać dobra odżywka do rzęs, aby dzięki jej stosowaniu rzęsy były zdrowe i piękne.
więcej
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Video
Przedłużanie, tusz - co niszczy rzęsy?
Na pewno nie raz zastanawiałaś się nad tym czy prawidłowo dbasz o swoje rzęsy, np. czy doklejane rzęsy niszczą naturalne, lub czy tusz do rzęs szkodzi rzęsom? Wiele kobiet również zastanawia się czym zmywać makijaż. W poniższym filmie rozwiejemy wątpliwości związane z powyższymi tematami.
więcej
Artykuły
Rzęsy pielęgnacja i makijaż
Jak malować rzęsy, by były długie i gęste?
Dobrze wytuszowane rzęsy w makijażu są niczym wisienka na torcie. To właśnie one powiększają nam oczy, a nasze spojrzenie staje się bardziej zalotne. Sprawdź sposoby na długie i gęste rzęsy oraz dowiedz się, jak malować rzęsy, by je wydłużyć i osiągnąć piękny efekt.
więcej